Brian Porter-Szűcs. Wrogowie Boga, wrogami narodu

Polska jako kraj stała się niemal zupełnie jednolita pod względem wyznaniowym dopiero po roku 1945, ale już wiele dekad wcześniej w katolickich publikacjach naród polski przedstawiano jako wspólnotę stricte katolicką.

Publikacja: 23.12.2022 17:00

Wizja wspólnej walki w imię Boga i ojczyzny znalazła wyraz podczas wielkiej pielgrzymki młodzieży do

Wizja wspólnej walki w imię Boga i ojczyzny znalazła wyraz podczas wielkiej pielgrzymki młodzieży do Częstochowy w 1936 roku. Na zdjęciu: harcerze w Częstochowie z poświęconym sztandarem

Foto: nac

Gdy w styczniu 1939 roku umarł Roman Dmowski, „Przewodnik Katolicki” umieścił jego zdjęcie na stronie tytułowej i określił go mianem bohatera narodowego. Anonimowy autor nekrologu wskazał, co było największym wkładem Dmowskiego w dzieje Polski:

„On to pierwszy podnosi sprawę żydowską do rzędu zagadnienia politycznego. Nie idzie to jak z płatka, ale opornie, wśród drwin i nienawiści Żydów całego świata. Dmowski potrafi to zwyciężyć. […] Ukryte siły, masoneria i Żydzi, zaprzysięgli wrogowie Dmowskiego, nie szczędzą starań, by Polska powstała jak najsłabsza, jak najmniej zdolna do życia. Dmowski wypowiada im walkę”.

Pozostało 96% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Złoty szklany liść
Plus Minus
„Historia sztuki bez mężczyzn”: Więcej niż parę procent sztuki
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Krzysztof Bochus: Mam swoją ziemię obiecaną
Plus Minus
Tomasz P. Terlikowski: Od nadużyć do uzdrowienia Kościoła
Plus Minus
Denna wiadomość dla poszukiwaczy życia