Ucieczka z kraju w obrazkach

Co znaczy dla ciebie słowo dom?" – pyta mężczyzna zza kamery. „Dom? To coś bezpiecznego. Miejsce, gdzie można zostać dłużej i nie trzeba dalej jechać" — odpowiada jego rozmówca.

Aktualizacja: 20.03.2022 15:33 Publikacja: 18.03.2022 17:00

Ucieczka z kraju w obrazkach

Foto: materiały prasowe

„Prawdziwa historia". Taki napis pojawia się na ekranie na początku filmu. Duński reżyser Jonas Poher Rasmussen jako piętnastolatek poznał uchodźcę z Afganistanu. Amin opuścił swój kraj w czasie wojny domowej, po umocnieniu się władzy mudżahedinów. Przyjechał do Kopenhagi sam, nie miał nikogo bliskiego. Zaprzyjaźnili się. Jonas został reżyserem, Amin – naukowcem. Po latach zdecydowali się odbyć rozmowę, jakiej nigdy dotąd nie przeprowadzili.

Afgańczyk, dziś dobiegający czterdziestki, nie opowiedział swojej historii nawet partnerowi, z którym buduje nowe życie. Jednak zduszona w pamięci przeszłość boli. Kiedyś wreszcie Amin musiał stawić jej czoła. Mógł pójść do psychoterapeuty, wybrał rozmowę z przyjacielem. Dorósł do tego, by nie tylko pokonać swoje niepokoje, lecz również opowiedzieć o losie uciekiniera ludziom, którym uchodźca kojarzy się z dzielnicami nędzy w Paryżu.

Pozostało 82% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Trwa powódź. A gdzie jest prezydent Andrzej Duda?
Plus Minus
Liga mistrzów zarabiania
Plus Minus
Jack Lohman: W muzeum modlono się przed ołtarzem
Plus Minus
Irena Lasota: Nokaut koni
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Plus Minus
Mariusz Cieślik: Wszyscy jesteśmy wyjątkowi