Mity i mantry polityki zagranicznej

Uchwała wspierająca Ukrainę przyjęta w Sejmie przy zaledwie jednym głosie przeciwnym, spotkanie wszystkich partii u prezydenta w ramach Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Zdawać by się mogło, że w sprawie rosyjskiego zagrożenia na wschodniej flance NATO główne siły polityczne są w stanie wyrównać szeregi. Nic bardziej błędnego.

Publikacja: 04.02.2022 17:00

Ileż potrafi przekazać mowa ciała. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek z PiS i marszałek Senatu Tomasz Gr

Ileż potrafi przekazać mowa ciała. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek z PiS i marszałek Senatu Tomasz Grodzki z PO przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa Narodowego, 28 stycznia 2022 r.

Foto: EAST NEWS, Piotr Molęcki

Tego samego dnia, kiedy na posiedzeniu RBN wszyscy mówili mniej więcej to samo, Donald Tusk piętnował premiera Mateusza Morawieckiego za wyjazd na spotkanie liderów partii eurosceptycznych (w tym Marine Le Pen) do Madrytu. Były premier powtarzał wielokrotnie i gromko, że to „de facto spotkanie antyukraińskiej międzynarodówki". Powiązał to z szerszym sporem o kierunek polskiej polityki zagranicznej: „Dziś jesteśmy świadkami wyprowadzania Polski przez PiS w peryferia Europy, w strefę niczyją. To jest realizacja marzeń Kremla".

Pozostało jeszcze 96% artykułu

119 zł za rok czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Plus Minus
„Czechowicz. 20 i 2”: Syn praczki i syfilityka
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Plus Minus
„ale”: Wschodnia aura
Plus Minus
„Inwazja uzdrawiaczy ciał”: W poszukiwaniu zdrowia
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Plus Minus
„Arcane”: Animowana apokalipsa
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku