Joanna Szczepkowska: Raz się uda, a raz się nie uda

Co nas nie zabije, to nas wzmocni, a zabijać może poczucie samotności, więc na czas Świąt, mimo wszystkiego co dzieli, trzeba by znaleźć poczucie wspólnoty. Nie jest to łatwe w czasie, kiedy świętowane łączy się z wątpieniem, nowymi pytaniami, innym spojrzeniem na to, co dotąd było wpisane w naszą tradycję i życie duchowe. Wszystko, co jest symbolem Świąt, od pierwszej gwiazdki począwszy, aż po choinkę, jest tym zwątpieniem naznaczone. Jesteśmy w tym wszystkim realnie ubożsi i ograniczeni – nawet w liczbę osób przy stole. Choć to akurat nie jest pozbawione sensu. Wigilia jest przecież stanem oczekiwania, ciszą raczej niż hałasem i nadzieją, że gdzieś daleko rodzi się osoba, która zmieni świat. Jest to więc raczej stan czuwania.

Publikacja: 24.12.2020 07:00

Joanna Szczepkowska: Raz się uda, a raz się nie uda

Foto: AFP

W tym roku, kiedy łączy nas niepewność jutra, można, a nawet trzeba inaczej przeżyć taki dzień. Chciałabym dać dzisiaj czytelnikom szczególny prezent. Można powiedzieć szopkę. Bo co to jest szopka? To pewna scenka utrwalona w drewnie, gipsie czy innym materiale. Pomysłów jest mnóstwo – od tradycyjnych po performerskie. A ja chcę Wam podarować scenkę, którą samo życie stworzyło.

Rzecz nie działa się w Betlejem ani nawet w wiosce. Rzecz działa się... przed bankiem. Z powodów, których nie czas tu wyjaśniać, musiałam pójść do banku, żeby bezpośrednio rozwikłać formalne zawiłości. Przyszłam tu rano, ale i tak pod bankiem gromadziła się już kolejka. Jak się łatwo domyślić, byli to głównie ludzie starsi, niebogaci, tacy, którym karta do bankomatu czy wszystkie inne podróże wirtualne są obce. Drepczą codziennie w swoich sprawach, a teraz tutaj, przed bankiem, w zimny dzień, stojąc w bezruchu, czekają na swoją kolej. Drzwi otwierają się jednak rzadko, bo bank wpuszcza tylko po jednej osobie, a osoby starsze – jak wiadomo – nie tylko załatwiają sprawy, ale też lubią pogadać i ponarzekać przy okienku, które jest często dla nich jedyną okazją do rozmowy.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Plus Minus
Posłuchaj „Plus Minus”: Kiedyś to byli prezydenci
Plus Minus
„Historia miłosna”: Konserwatysta na lekcjach empatii
Plus Minus
„Polska na prochach”: Siatki pełne recept i leków
Plus Minus
„Ale wtopa”: Test na przyjaźnie
Plus Minus
„Thunderbolts*”: Antybohaterowie z przypadku
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem