Anna Słojewska: Pieniądze z KPO nie przepadną

Polska podpisała z Komisją Europejską umowę finansową w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Zniknęło ryzyko utraty pieniędzy przez końcem roku.

Publikacja: 20.09.2022 17:22

Ursula von der Leyen i Mateusz Morawiecki

Ursula von der Leyen i Mateusz Morawiecki

Foto: PAP

Po tym, jak 17 czerwca został zatwierdzony polski PO, cały czas czekamy na pieniądze. Uzgodniona właśnie umowa finansowa do KPO to teoretycznie tylko formalność. Po najważniejszym, czyli uzgodnieniu i podpisaniu przez obie strony KPO, przychodzą etapy proceduralne. Czyli najpierw umowa finansowa, która oznacza zobowiązanie się do przyznania nam w tym roku 70 procent z przysługujących nam pieniędzy (pozostałe 30 proc. będą przyznane w 2023 roku), a potem tzw. porozumienie operacyjne, określające w szczegółach jak oceniane będzie wykonanie tzw. kamieni milowych z polskiego KPO. Dopiero po podpisaniu porozumienia operacyjnego Polska będzie mogła wystąpić o wypłatę pieniędzy z KPO. I wtedy KE oceni, czy Polska wypełniła pierwsze 3 kamienie milowe, które dotyczą likwidacji systemu dyscyplinarnego dla sędziów. Z tego punktu widzenia samo porozumienie finansowe nic nie zmienia. Bo do wypłaty pieniędzy potrzebne jest wykonanie kamieni milowych, a Polska na razie z tych obietnic w sprawie reformy sądownictwa w pełni się nie wywiązuje.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Opinie Prawne
Tomasz Tadeusz Koncewicz: najściślejsza unia pomiędzy narodami Europy
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Dane osobowe też mają barwy polityczne
Opinie Prawne
Piotr Młgosiek: Indywidualna weryfikacja neosędziów, czyli jaka?
Opinie Prawne
Pietryga: Czy repolonizacja zamówień stanie się faktem?
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Kryzys w TK połączył Przyłębską, Rzeplińskiego i Stępnia
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem