Cieszę się, że stanowisko 20. ambasadora ChRL w Polsce miałem szczęście objąć w Warszawie w czasie, gdy rozpoczyna się złota polska jesień. Odnoszę wrażenie, że Polska jest krajem o wspaniałej kulturze i długiej historii, a jej mieszkańcy cenią naukę, poszukują prawdy i kochają życie. To tutaj urodzili się wielcy naukowcy i artyści, jak Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska-Curie czy Fryderyk Chopin, którzy odcisnęli piętno na historii ludzkiej cywilizacji i zapewnili narodowi polskiemu światową sławę.
Polski Marco Polo
Choć Chiny i Polska są od siebie geograficznie bardzo oddalone, łączy je długa tradycja przyjaźni. W historii tej przyjaźni jest wiele niezapomnianych „pierwszych chwil". Pierwszym Europejczykiem, który systematycznie wprowadzał na Zachód zdobycze nauki i kultury starożytnych Chin był Michał Boym, zwany „polskim Marco Polo". Badał on chińskie społeczeństwo, historię, medycynę, geografię, zgłębiał również inne dziedziny. Opublikował wiele prac, co znacznie ułatwiło wymianę cywilizacyjną między Wschodem a Zachodem.
W 1949 r., w którym powstała Chińska Republika Ludowa, Polska była jednym z pierwszych krajów, które uznały ChRL i nawiązały stosunki dyplomatyczne z nowymi Chinami. Pierwszym chińsko-zagranicznym wspólnym podmiotem joint venture w nowych Chinach było Chińsko-Polskie Towarzystwo Okrętowe Chipolbrok, które nadal dobrze funkcjonuje. Pierwszym zagranicznym zespołem śpiewu i tańca, który wystąpił w nowych Chinach, był zespół Mazowsze, którego polskie pieśni i tańce ludowe, takie jak „Mazurek", „Polonez" i „Kukułeczka", były popularne w całych Chinach. Pierwsze spotkanie przywódców Chin i krajów Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) odbyło się w Warszawie, a Polska była świadkiem powstawania i rozwoju mechanizmu współpracy Chiny–CEE. Te wspólne wspomnienia stały się cennym skarbem duchowym dla mieszkańców Chin i Polski.
Kluczowy moment rozwoju
W 2016 r. przewodniczący ChRL Xi Jinping złożył udaną oficjalną wizytę w Polsce i wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą podjął decyzję o podniesieniu rangi stosunków chińsko-polskich do poziomu wszechstronnego partnerstwa strategicznego, co otworzyło nowy rozdział w historii przyjaznej wymiany między Chinami a Polską. Od czasu wybuchu epidemii Covid-19 w ubiegłym roku Chiny i Polska solidarnie wspierają się w walce z chorobą. Przywódcy obu krajów wysyłali listy i rozmawiali ze sobą już w pierwszych chwilach epidemii, przekazując wyrazy zaufania i wsparcia, a oba kraje utrzymywały kontakt i oferowały sobie wzajemną pomoc na różnych szczeblach: rządowym, przedsiębiorstw, sektora prywatnego itp., żywo ilustrując właściwe znaczenie słów „prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie".