Granty dla naukowców

Poprawmy źle funkcjonujące instytucje - pisze partner w Ernst & Young, członek Komisji Konkursowej

Publikacja: 31.03.2008 01:50

Red

W ciągu minionych trzech lat działalności programu Ernst & Young „Sprawne państwo” przeprowadziliśmy dwie edycje konkursu na granty badawcze, dzięki którym polscy i zagraniczni naukowcy uzyskali granty na finansowanie badań dotyczących funkcjonowania instytucji publicznych w Polsce.

Kilkunastu naukowców z pięciu krajów świata przeprowadziło dogłębne badania i analizy dotyczące stanu polskich instytucji publicznych w zakresie funkcjonowania finansów publicznych oraz procesu stanowienia i stosowania prawa zarówno na poziomie centralnym, jak i w samorządach.

Podnoszenie jakości polskiego ustawodawstwa, stabilność fiskalna i ekonomiczna, funkcjonowanie sądów administracyjnych, zarządzanie długiem w samorządach czy zagospodarowanie przestrzenne terenów w Polsce – to przykładowe tematy kilkunastu debat i seminariów organizowanych w ramach inicjatywy Ernst & Young.

Treść publikowanych raportów nie tylko stała się podstawą dialogu kilku środowisk – naukowego, biznesowego, politycznego – lecz także wpływała na proces podejmowania decyzji przez tych, którzy czynnie uczestniczą w reformowaniu administracji publicznej.

Wadliwość i zbyt niska efektywność funkcjonowania instytucji publicznych nadal doskwiera Polakom. Jednak dyskusja o reformie sektora publicznego powinna się raczej skupiać na czynniku instytucjonalnym niż na czynniku ludzkim. To bowiem nie tyle ludzie, co źle funkcjonujące instytucje są powodem dokuczliwych problemów.

Czekają nas duże reformy w dziedzinie służby zdrowia, wyzwaniem są wielkie projekty infrastrukturalne oraz wciąż zbyt mało wykorzystywane możliwości wynikające z partnerstwa publiczno-prywatnego.

W tych i innych obszarach funkcjonowania administracji publicznej najlepsi polscy i zagraniczni naukowcy mają szansę otrzymać granty badawcze w wysokości 15 000 euro na przeprowadzenie badań oraz przedstawienie stanu funkcjonowania polskich instytucji.

Zwycięzców konkursu wyłonimy spośród tych, którzy nie tylko wierzą, że warto inwestować w przyszłość naszego kraju, lecz także wiedzą, jak poprawić jakość życia jego obywateli. Zachęcam polskich i zagranicznych naukowców do udziału w konkursie.

Rezultaty badań będą publikowane na łamach dziennika „Rzeczpospolita”, który jest patronem prasowym programu. Więcej informacji o programie Ernst & Young „Sprawne państwo” oraz konkursie na granty badawcze można znaleźć pod adresem www.sprawnepanstwo.pl

XXVII edycja rankingu Lista 500

Gala rozdania nagród już 14 maja podczas Impact'25

Dowiedz się więcej

- oryginalność proponowanych badań,

- istotność dla reformy sektora publicznego w Polsce,

- wkład w poprawę empirycznej wiedzy na temat efektywności instytucji publicznych w Polsce,

- jakość proponowanej metodologii badania,

- umiejętność przedstawienia polskich doświadczeń na tle porównawczym,

- potencjał autorów do sporządzenia wysokiej jakości opracowania w uzgodnionym terminie oraz do zaprezentowania wyników badań w zrozumiałej i przystępnej formie.

Opinie Ekonomiczne
Polscy emeryci wracają do pracy
Opinie Ekonomiczne
Żeby się chciało pracować, tak jak się nie chce
Opinie Ekonomiczne
Paweł Rożyński: Jak przekuć polskie innowacje na pieniądze
Opinie Ekonomiczne
Dlaczego warto pomagać innym, czyli czego zabrakło w exposé ministra Sikorskiego
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Opinie Ekonomiczne
Leszek Pacholski: Interesy ludzi nauki nie uwzględniają potrzeb polskiej gospodarki