W ciągu minionych trzech lat działalności programu Ernst & Young „Sprawne państwo” przeprowadziliśmy dwie edycje konkursu na granty badawcze, dzięki którym polscy i zagraniczni naukowcy uzyskali granty na finansowanie badań dotyczących funkcjonowania instytucji publicznych w Polsce.
Kilkunastu naukowców z pięciu krajów świata przeprowadziło dogłębne badania i analizy dotyczące stanu polskich instytucji publicznych w zakresie funkcjonowania finansów publicznych oraz procesu stanowienia i stosowania prawa zarówno na poziomie centralnym, jak i w samorządach.
Podnoszenie jakości polskiego ustawodawstwa, stabilność fiskalna i ekonomiczna, funkcjonowanie sądów administracyjnych, zarządzanie długiem w samorządach czy zagospodarowanie przestrzenne terenów w Polsce – to przykładowe tematy kilkunastu debat i seminariów organizowanych w ramach inicjatywy Ernst & Young.
Treść publikowanych raportów nie tylko stała się podstawą dialogu kilku środowisk – naukowego, biznesowego, politycznego – lecz także wpływała na proces podejmowania decyzji przez tych, którzy czynnie uczestniczą w reformowaniu administracji publicznej.
Wadliwość i zbyt niska efektywność funkcjonowania instytucji publicznych nadal doskwiera Polakom. Jednak dyskusja o reformie sektora publicznego powinna się raczej skupiać na czynniku instytucjonalnym niż na czynniku ludzkim. To bowiem nie tyle ludzie, co źle funkcjonujące instytucje są powodem dokuczliwych problemów.