Aktualizacja: 14.03.2017 20:29 Publikacja: 14.03.2017 19:55
Nie odnoszę wrażenia, że po wyborach nastąpił diametralny zwrot o 180 stopni w relacjach między rządem o samorządem. Spór o zasady jest wpisany w naturę tych relacji. Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.
Foto: Fotorzepa
Pewne projekty, z elementami szkodliwymi dla samorządów, przechodzą przez Sejm tak szybko, że nawet nie zdążymy ich zaopiniować na comiesięcznych posiedzeniach. Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa, sekretarz Związku Miast Polskich
Foto: Fotorzepa
Nie obraziłbym się, gdyby władza centralna przejęła z powrotem część kompetencji samorządów, bo wcześniej przekazywano nam zadania bez zapewnienia ich finansowania. Robert Perkowski, burmistrz miasta Ząbki
Foto: Fotorzepa
Samorząd terytorialny jest jedną z najbardziej udanych reform. Ale to nie znaczy, że nie należy wprowadzać mechanizmów kontroli, nadzoru i rozliczania nieprawidłowości, jakie się pojawiają. Paweł Mucha, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta
Foto: Fotorzepa
– Konstytucyjna zasada subsydiarności jest lekceważona, pamiętajmy o tym, że wszystko, co można, powinno być przekazywane do gmin, powiatów i regionów. Piotr Zgorzelski, poseł PSL, wiceszef Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej
Foto: Fotorzepa
Z badań wynika, że jedynym przypadkiem wśród 39 krajów europejskich, gdzie poziom autonomii samorządów wyraźnie się obniżył w ostatnich 20 latach, były Węgry. Prof. Paweł Swianiewicz, kierownik Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej, Uniwersytet Warszawski
Foto: Fotorzepa
– Spór i dyskusja między rządem i lokalnymi władzami na temat roli i miejsca samorządu trwa od zawsze – podkreślał Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, podczas debaty „Razem czy osobno, polityka samorządu versus polityka rządu". Organizatorem debaty były „Rzeczpospolita" i Instytut Studiów Wschodnich w ramach Europejskiej Kongresu Samorządów.
– Powody tych sporów były różne, każdy rząd kładł akcenty na inne sprawy. Oczywiście PiS bardziej stawia na rolę rządu, z czym się zgadzam, bo to administracja centralna powinna ponosić odpowiedzialność za wiele rzeczy, m.in. za tak kluczowe kwestie jak służba zdrowia czy ratownictwo medyczne. Nie widzę w tych działaniach nic dyskryminującego, co by pomniejszało rolę samorządów w Polsce – podkreślał marszałek.
GUS opublikował właśnie dane na temat stanu polskiej gospodarki w II kwartale. I nie są to wcale dane bardzo optymistyczne, choć na pierwszy rzut oka mogą się takie wydawać.
Raty kredytów wyższe nawet o połowę? Choć prawdopodobieństwo takiego scenariusza nie jest dziś wysokie, nie jest on jednak niemożliwy.
Homo oeconomicus zaczął być prezentowany jako „bezduszna" i „agresywna" maszyna do kalkulowania kosztów i korzyści, działająca wedle zasady, że ekonomiczny cel, czyli maksymalizacja własnych korzyści, uświęca środki.
Nikt od 20 lat tak bardzo nie nakręcił wzrostu cen w Polsce, jak pandemia pod rękę z lekceważącą inflację Radą Polityki Pieniężnej.
W kultowym filmie „Czterdziestolatek”, który został nakręcony w latach 70., budowlańcami, inżynierami, kierownikami i prezesami są mężczyźni. To oni wykuwają kilofami przyszłość narodu na poligonach dworca centralnego czy Trasy Łazienkowskiej. A kobiety….?
Analiza skutków rządów 50 populistycznych liderów, w różnych okresach i krajach, wykazała, że ich ambitne plany kończą się nieodmiennie trwałym spowolnieniem wzrostu.
Trudno mówić o niezależności mediów, na które bezpośredni wpływ ma władza czy to samorządowa, czy rządowa. Decydenci zawsze chcą przedstawić siebie w jak najlepszym świetle, a tematy „niewygodne” po prostu pominąć.
Głównym przesłaniem European Media Freedom Act (EMFA) jest oddzielenie władzy od mediów i my też powinniśmy iść w tym kierunku, na wszystkich możliwych płaszczyznach rynku medialnego – mówi dr hab. Jędrzej Skrzypczak, prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalista z zakresu prawa mediów i polityki medialnej.
Samorządy, ich jednostki organizacyjne, organizacje pozarządowe, lokalne grupy działania to tylko wybrane podmioty, które mają prawo sięgnąć po środki działania 7.3 „Równe szanse”.
Na wymiar odszkodowania za wywłaszczone grunty pod drogę publiczną, bezpośredni wpływ ma przeznaczenie nieruchomości, które przy braku planu ustala się na podstawie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, do której zalicza się decyzję o warunkach zabudowy.
Przed wyrażeniem zgody na wydzierżawienie nieruchomości należy umieścić ją w wykazie.
W poniedziałek Unia Europejska pozytywnie zaopiniowała wniosek Polski o płatność z Krajowego Planu Odbudowy. Wiceminister finansów Paweł Karbownik ogłosił, że już wkrótce trafi do nas 40 mld zł.
Komisja Europejska lekkomyślnie podchodzi do elektryfikacji transportu ciężkiego, nie patrząc na koszty tego procesu, który wymagać będzie wydania dziesiątków miliardów złotych na wzmocnienie dróg.
Wydatki na oświatę pochłaniają coraz poważniejszą część budżetów samorządów. Finansowanie oświaty oraz powrót do odebranych kompetencji samorządowych to tematy do rozmów z rządem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas