Zasady zwalczania zakażeń i chorób u ludzi, w tym podejmowania działań przeciwepidemicznych, określa ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Określa ona także zadania organów administracji publicznej w tym zakresie.
W szczególności kierownicy placówek leczniczych oraz inne osoby udzielające świadczeń zdrowotnych są obowiązani do podejmowania działań zapobiegających szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych. Ich działania obejmują w szczególności ocenę ryzyka wystąpienia zakażenia związanego z wykonywaniem świadczeń zdrowotnych.
Ponieważ przy obecnym zagrożeniu ważną rolę odgrywa woda, warto od razu wskazać, że zadaniem własnym gminy jest dbanie o stan sanitarny wodociągów (wraz z ich właścicielami ) oraz o zaopatrzenie ludności w czystą w wodę (art. 7 ustawy o samorządzie gminnym).
Czytaj więcej
Jak poinformowała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie, zmarły trzy kolejne os...
- W związku z epidemią Legionelli wszyscy mają pewne obowiązki: w placówkach medycznych, ale też zakładach pracy czy szkołach ich kierownicy winni tym bardziej dopilnować, aby czyścić regularnie instalacje wodociągowe. Sami użytkownicy winni to regularnie czynić w swoich domach i mieszkaniach, np. myć i spłukiwać wodę po dłuższej przerwie. Co się tyczy sieci miejskich, obowiązkiem ich właścicieli, czyli spółek komunalnych i samorządów, jest dopilnowanie tego - wskazuje prof. Marcin Czech, kierownik zespołu kontroli zakażeń szpitalnych w Instytucie Matki i Dziecka.