"Choć nadchodzi nowa fala zakażeń, nie musimy się jej bać"

Jeśli do końca kwietnia nie pojawi się groźny wariant wirusa, będzie można znieść stan zagrożenia epidemicznego – mówi dr Franciszek Rakowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.

Publikacja: 20.01.2023 03:00

"Choć nadchodzi nowa fala zakażeń, nie musimy się jej bać"

Foto: Adobe Stock

Czy nadchodzi covidowa fala? Kraken jest w natarciu. Niepokoi też sytuacja w Chinach.

Jeśli pojawi się nowy wariant, na który mamy mniejszą odporność krzyżową, czyli nabytą po szczepieniach lub infekcjach innymi wariantami, oczywiście fala się pojawi. Ale nie będzie groźna. Przypadki hospitalizacji i zgonów będą rzadkie. Mamy bardzo wysoką i utrzymującą się immunizację społeczną. Inaczej w Chinach. Polityka zero covid i mniej skuteczne szczepienia spowodowały wzrost liczby poważnych zachorowań. Nie da się uciec od zbudowania odporności stadnej. Większość krajów świata taką odporność ma.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

Tylko 69 zł za pół roku czytania.

O tym, jak szybko zmienia się świat. Czy będzie pokój na Ukrainie. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, tłumaczymy, inspirujemy.

Ochrona zdrowia
Prof. Jarosław Markowski: Polacy za mało wiedzą o nowotworach głowy i szyi
Ochrona zdrowia
Szpitale dostaną pieniądze. Znak zapytania przy świadczeniach limitowanych
Ochrona zdrowia
NIK: Nawet 452 proc. dysproporcji w dostępie do onkologów między regionami
Ochrona zdrowia
Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej: Chcemy leczyć ludzi, nie papiery
Materiał Promocyjny
Zrównoważony rozwój: biznes między regulacjami i realiami
Ochrona zdrowia
Prezes NIL: „Chcielibyśmy skończyć dyskusję o wynagrodzeniach lekarzy”
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”