Aktualizacja: 25.02.2021 14:59 Publikacja: 25.02.2021 14:55
Foto: Adobe Stock
U kogo lepiej poprawiać urodę – u zaufanej kosmetyczki czy nieznanego lekarza – Karolina Kowalska pyta przewrotnie mec. Jolantę Budzowską, reprezentującą w sądzie pacjentów poszkodowanych w wyniku błędów medycznych. Okazuje się, że z punktu widzenia dochodzenia roszczeń, bezpieczniejszym wyborem byłby lekarz. Ma bowiem obowiązek prowadzić dokumentację medyczną, a także rejestrować użyte produkty lecznicze. Kosmetyczki nie prowadzą działalności leczniczej i mają klientów, a nie pacjentów, i nie muszą prowadzić dokumentacji medycznej.
Choć z prywatnej opieki medycznej korzysta coraz więcej Polaków płacąc za te usługi krocie, prywatne gabinety wcale nie prosperują tak dobrze, jakby się to mogło wydawać.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Sytuacja finansowa szpitali publicznych wymaga pilnych działań – mówi Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia.
Zespół prof. Macieja Banacha, kierownika Zakładu Nadciśnienia Tętniczego UM w Łodzi, dyrektora Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, z uczonymi z Mashhad University of Medical Sciences w Iranie pracuje nad szczepionką przeciw miażdżycy.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Ułatwienia podatkowe, wsparcie dla służby zdrowia i uczelni a także dodatkowe środki dla gmin - to kolejne propozycje rządu dla poszkodowanych w ostatniej powodzi.
Skuteczna ochrona zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży wymaga lepszej współpracy między różnymi instytucjami i zniesienia barier prawnych. Istotnym punkcie na mapie wsparcie dla najmłodszych jest szkoła.
Rosnące wydatki ZUS na świadczenia z ubezpieczeń społecznych, związane z niezdolnością do pracy, dowodzą ścisłej zależności między kondycją zdrowotną i produktywnością Polaków.
Jeśli porodów jest mniej niż 300, ale szpital ma takie położenie geograficzne, że dojazd pacjentki w inne miejsce w trakcie akcji porodowej jest zbyt odległy, to nikt go nie zlikwiduje – mówi Jerzy Szafranowicz, wiceminister zdrowia.
Na podstawie szeroko zakrojonych badań ustalono związek między zmianami klimatycznymi a wzrostem poronień. Publikacja trafiła do najbardziej wpływowych uczestników zbliżającej się konferencji COP29 w Baku — informuje „The Guardian”.
Naukowcy stworzyli rozwiązania oparte na chipie umieszczanym pod siatkówką oka i stymulacji kory wzrokowej mózgu. Postęp medyczny w tej dziedzinie jest imponujący.
W rzece Pasłęka w Braniewie w warmińsko-mazurskim znaleziono zwłoki oficera Wojsk Obrony Terytorialnej – ustaliła „Rzeczpospolita”. Okoliczności jego śmierci wyjaśnia prokuratura w Olsztynie.
Zespół badaczy zajmujących się sztuczną inteligencją i medycyną ogłosił, że opracował model AI, który ma być dużo dokładniejszy w przewidywaniu postępu nowotworów piersi niż standardowe testy dostępne obecnie w szpitalach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas