W ciągu ostatnich kilku lat, w szczególności w większych miastach naszego kraju, możemy zaobserwować tendencję wzrostową dotyczącą cen nieruchomości. Wzrost ten implikuje jednocześnie wzrost czynszów najmu lokali mieszkalnych. Okoliczności te powodują, że jeszcze więcej osób decyduje się na zakup nieruchomości w celu ulokowania kapitału oraz ich wynajmowania, wykorzystując przychód z czynszu najmu w celu spłaty kredytu lub jako jedno – lub nawet jedyne – ze źródeł dochodów. W konsekwencji nierzadko dochodzi do sytuacji, w której wynajmujący posiada kilka mieszkań przeznaczonych na wynajem.
Forma rozliczenia
Niewątpliwie w świetle ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) wpływy z tytułu najmu stanowią przychód/dochód, a tym samym na wynajmujących nieruchomości ciąży obowiązek płacenia podatku dochodowego.
Czytaj także: Z najmu mieszkania opłaca się zrobić biznes
Ustawodawca nie przywidział jednak jednolitych reguł dotyczących rozliczania najmu, dlatego też wybór formy opodatkowania tego rodzaju przychodu stanowi dla właścicieli nieruchomości często niemały problem. Wynajmujący teoretycznie może bowiem zdecydować, z jakiej formy opodatkowania chce skorzystać, powinien jednak w związku z tym przeanalizować w pierwszej kolejności, czy prowadzona przez niego działalność w postaci najmu stanowi odrębne źródło przychodu w świetle art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, tj. czy jest to tzw. najem prywatny, czy już prowadzenie działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o PIT).
W przypadku najmu prywatnego podatnik (wynajmujący) może bowiem skorzystać z preferencyjnej formy opodatkowania, tj. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, który wynosi 8,5 proc. od przychodu do kwoty 100 000 zł lub 12,5 proc. od nadwyżki ponad 100 000 zł (art. 6 ust. 1a w zw. z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne). Wybór podatku zryczałtowanego stanowi alternatywę dla opodatkowania na zasadach ogólnych, według skali podatkowej 18 proc. lub 32 proc. Z kolei w razie wyboru opodatkowania na zasadach ogólnych podatnik może od uzyskanego przychodu odjąć koszty jego uzyskania i opłacać podatek od dochodu. Niemniej, ze względu na to, że najem z reguły nie generuje wysokich kosztów uzyskania przychodu, przeważnie najkorzystniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie przez podatnika z ryczałtu.