Platforma podsumowała sytuację na rynku biurowym w pierwszym kwartale 2021 roku. Z analiz wynika, że na koniec marca było dostępnych w Polsce ponad 2,5 mln mkw. powierzchni biurowych w budynkach klasy A, B i C. - Od końca 2020 roku to wzrost o ponad 150 tys. mkw. – podaje REDD. - Zasoby powierzchni biurowej w Polsce wynoszą w sumie prawie 13 mln mkw., a w budowie jest kolejnych 1,2 mln mkw.
– Mówiąc o wolnej powierzchni w budynkach istniejących oraz tych w budowie, w ostatnim dniu marca tego roku było dostępnych ponad 2,5 mln mkw. biur - wskazuje Piotr Smagała, dyrektor zarządzający REDD. – W oddanych już biurowcach wolnych było prawie 1,9 mln mkw. To wzrost od końca 2020 roku o ponad 140 tys. mkw. Z kolei w obiektach w budowie znajdowało się 641 tys. mkw. dostępnej powierzchni. Tutaj notujemy spadek od końca 2020 roku o ponad 100 tys. mkw. – dodaje ekspert.
REDD podsumowuje też sytuację na warszawskim rynku biur. - Na koniec marca w stolicy znajdowało się 6,9 mln mkw. nowoczesnych powierzchni biurowych – podaje. Ponad 4,9 mln mkw. stołecznej powierzchni biurowej znajduje się w budynkach klasy A, ponad 1,9 mln mkw. - w obiektach klasy B, 80,3 tys. mkw. – w budynkach klasy C. Współczynnik pustostanów dla Warszawy ukształtował się na poziomie 11,46 proc.
– 722 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni pozostaje dostępne do wynajmu od zaraz, a w ciągu najbliższych trzech miesięcy zasoby biur dostępnych natychmiast może zasilić kolejne 90 tys. mkw. biur, w których obecni najemcy nie przedłużają umów najmu – mówi Piotr Smagała.
Średni czynsz w Warszawie odnotował delikatny wzrost i wynosi obecnie - 13,99 euro za mkw. - Z kolei zmalał stołeczny REDD INDEX o 1 p.p. (3,03 dni) i stanowi obecnie 287,21 dni. REDD INDEX to liczony w dniach wskaźnik średniego czasu, jaki potrzebny jest na wynajęcie powierzchni biurowej – tłumaczą eksperci REDD.