Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku uznał skargę na nielegalną zmianę sposobu użytkowania budynku za bezpodstawną. Wniosła ją wspólnota mieszkaniowa zarządzająca budynkiem, w którym mieści się sporny lokal. Jej zdaniem doszło do nielegalnej adaptacji lokalu handlowego na restaurację.
Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego (PINB) uznał, że nie mają racji, i postępowanie umorzył. Według niego lokal był przeznaczony na cele gastronomiczne już w trakcie stawiania budynku oraz na ten cel został sprzedany. Natomiast trwają prace związane z aranżacją wnętrza restauracji na pierwszym piętrze tego lokalu. Jej właściciel ubiega się również o udzielenie koncesji na sprzedaż alkoholu. Zdaniem PINB nie doszło więc do zmiany sposobu użytkowania w rozumieniu przepisów prawa budowlanego. Wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego utrzymał w mocy decyzję powiatowego inspektora.
Wówczas wspólnota mieszkaniowa wniosła skargę do WSA. Zarzuciła w niej, że nadzór budowlany w ogóle nie zbadał, czy doszło do zmiany sposobu użytkowania lokalu. Tymczasem działalność gastronomiczna wpływa na warunki bezpieczeństwa pożarowego, pracy, zdrowotne oraz higieniczno-sanitarne w budynku.
WSA uznał, że nadzór słusznie umorzył postępowanie. Obecny najemca lokalu jest wpisany do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i spełnia wymagania odnośnie do prowadzenia tego typu działalności.
Ponadto już wcześniej zdarzały się skargi na restaurację. Z tego powodu w lokalu usprawniono funkcjonowanie instalacji grawitacyjnej i mechanicznej oraz wyciszono pracę dźwigu towarowego, co było odpowiedzią na skargi użytkowników lokalu mieszkalnego położonego nad maszynownią dźwigu.