Aktualizacja: 12.02.2025 07:10 Publikacja: 15.12.2022 11:35
Foto: Adobe Stock
- Branża deweloperska jest wciąż w dobrej sytuacji finansowej i taki stan potrwa zapewne jeszcze jakiś czas. Trudno bowiem oczekiwać, że po ośmiu latach historycznej prosperity i krociowych zysków kilka pierwszych miesięcy spowolnienia koniunktury wpędzi sektor budowniczych mieszkań w "płynnościowe" tarapaty oraz ponadmiarowe zadłużenie.
Oczywiście, dotyczy to tylko przedsiębiorstw deweloperskich z prawdziwego zdarzenia. W oficjalnych statystykach są do nich zaliczane także jednoosobowe działalności oraz dwu-, trzyosobowe firmy rodzinne, a tu sytuacja może być zupełnie inna.
177,6 mln zł wynoszą przeterminowane zobowiązania finansowe sektora deweloperskiego. Rekordzista, spółka z Mazowsza, ma... 93 długi.
W tym roku banki udzielą ok. 125 tys. kredytów hipotecznych, najmniej od 20 lat – szacują eksperci. W przyszłym roku ta liczba spadnie do 80–85 tys. Pora na działania rządu – apelują.
Z samej budowy mieszkań firmy wykazują w sprawozdaniach wysoką rentowność, ale zaczynają dociskać inne koszty.
Cena mieszkania to nie wszystko. Dziś bardziej niż kiedykolwiek liczą się koszty utrzymania i wykończenia lokalu.
Promocje na rynku pierwotnym trwają w najlepsze. Deweloperzy obiecują klientom nawet 100–200 tys. zł oszczędności.
Podaż mieszkań wystrzeliła, ceny przestały rosnąć. Oferujący lokale z drugiej ręki godzą się na obniżki, czasem nawet o kilkanaście procent. Klienci nie spieszą się jednak z transakcjami. Minął czas, gdy nieruchomości sprzedawały się bez wysiłku.
The Shire – Beyond Coworking, operator elastycznych biur, zajął 3,2 tys. mkw. powierzchni w kompleksie Wilanów Office Park.
Do ustalenia stron postępowania o wydanie decyzji o warunkach zabudowy przydatny jest art. 28 kodeksu postępowania administracyjnego. Wskazuje on na konieczność posiadania interesu prawnego do brania udziału w postępowaniu. Jak go ustalić?
To, czy sprzedaż nieruchomości powinna zostać zaraportowana dla celów podatku VAT, zależy od konkretnej sytuacji. Podejście do tego zagadnienia zostało także ukształtowane w krajowej praktyce interpretacyjnej.
Handlowcy są największymi pesymistami w polskim biznesie, a ten rok zapowiada się dla nich jako kolejny pełen wyzwań. Dla odmiany pozytywnie w przyszłość patrzy choćby sektor nieruchomości.
Wspólnota mieszkaniowa ma prawo bronić interesów jej członków, a sąd cywilny kontrolować transakcje syndyka – orzekł Sąd Najwyższy.
Samorządy, które utworzą społeczne agencje najmu lub nawiążą współpracę z istniejącymi, będą mogły ubiegać się o dofinansowanie z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.
W IV kwartale ubiegłego roku liczba unikatowych ofert mieszkań na wynajem spadła w Polsce aż o 30 proc. – wynika z analiz portalu GetHome.pl. Wynajmujący podniosą czynsze?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas