Kolejny krok Develii w kierunku PRS

Deweloper wytypował cztery projekty, trwają rozmowy z potencjalnymi nabywcami z rynku najmu instytucjonalnego.

Publikacja: 15.07.2021 11:31

Develia

Develia

Foto: materiały prasowe

W przyjętej w lutym b.r. strategii ogólnopolski deweloper mieszkaniowy zapowiedział wejście na rynek PRS (najem instytucjonalny lokali) jako dostarczyciel projektów dla funduszy. Develia właśnie przystąpiła do Fundacji Rynku Najmu utworzonej m.in. przez szefów think tanku ThinkCo i będącej organizacją ekspercką w zespole ds. opracowania założeń ustawy o polskich REIT-ach.

Develia podtrzymuje, że w pierwszym etapie chciałaby sprzedawać 300-400 mieszkań rocznie nabywcom instytucjonalnym. Deweloper wytypował cztery projekty, którymi fundusze mogą być zainteresowane. Przy wsparciu ThinkCo Develia w najbliższych miesiącach opracuje strategię rozwoju na rynku PRS. Z kolei przy wsparciu CBRE prowadzone są rozmowy z potencjalnymi nabywcami instytucjonalnymi.

– Młodsze pokolenia przykładają znacznie mniejszą wagę do posiadania mieszkania na własność niż ich rodzice. Wolą zachować mobilność, nie przywiązują się już tak mocno do pojedynczych lokalizacji, nie chcą się wiązać zaciąganiem wieloletnich kredytów hipotecznych. Szeroka grupa młodych profesjonalistów z dużych miast jest zainteresowana wynajmem nowoczesnych, dobrze wykończonych i umeblowanych lokali w atrakcyjnych lokalizacjach. Właśnie z myślą o nich chcemy wejść na rynek najmu instytucjonalnego oraz zaoferować atrakcyjny, odpowiadający ich preferencjom i wymogom produkt – skomentował Andrzej Oślizło, prezes Develii.

W I półroczu firma sprzedała klientom detalicznym 1062 lokale, o 151 proc. więcej rok do roku. W samym II kwartale podpisała 482 umowy, o 330 proc. więcej względem objętego lockdownem analogicznego okresu 2020 r., ale i 17 proc. mniej kwartał do kwartału. Celem na cały rok jest sprzedaż 1750–1850 lokali.

Według szacunków ThinkCo, jak dotąd rynek PRS można szacować w Polsce na 6-6,5 tys. mieszkań oferowanych przez kilka podmiotów. Biorąc pod uwagę inwestycje w toku i zapowiedzi, do 2023 r. pula może podskoczyć do ponad 36 tys. mieszkań, a do 2025 r. 66 tys. takich lokali.

– Fundacja Rynku Najmu to odpowiedź na potrzeby kształtującego się polskiego sektora PRS, który w ostatnich latach rozwija się w tempie geometrycznym. Chcemy współpracować z wszystkimi członkami tej branży, aby zadbać o jej zrównoważony rozwój i wspólnie wypracować dobre praktyki oraz wysokie standardy obsługi klientów– skomentował Przemysław Chimczak-Bratkowski, prezes Fundacji Rynku Najmu i partner zarządzający w ThinkCo.

Nieruchomości
Sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym trwa coraz dłużej
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nieruchomości
Rynek mieszkań zasypany ofertami. Sprzedający muszą poskromić apetyt
Nieruchomości
Magazynowy deweloper 7R ma 150 mln zł z zielonych obligacji
Nieruchomości
Olivia rusza z inwestycją w mieszkania premium na wynajem
Nieruchomości
Tak deweloperzy wyceniali mieszkania w styczniu