Samuel Fabian, badacz z Imperial College London, współautor pracy naukowej opublikowanej w serwisie bioRxiv (publikowane są tam prace, które czekają na recenzję) twierdzi, że wyniki badań zespołu, w skład którego wchodził wskazują, że "sztuczne oświetlenie może uwięzić przelatujące w pobliżu owady, ale nie przyciąga ich bezpośrednio z większej odległości".
Uczeni przeanalizowali trajektorię lotu owadów różnych gatunków w obecności sztucznego światła, aby sprawdzić jak wygląda u nich grzbietowa reakcja na światło (DLR - dorsal-light response).
Czytaj więcej
Większość ludzi uważają chwasty za niepotrzebne, a nawet szkodliwe. Organizatorzy słynnych targów ogrodniczych Chelsea Flower Show w Londynie chcą zmienić to niewłaściwe, ich zdaniem, przekonanie.
"Większość latających owadów wykazuje jakąś formę grzbietowej reakcji na światło, zachowania, które sprawia, że ich grzbiet jest skierowany w kierunku źródła światła" - tłumacza autorzy.
Grzbietowa reakcja na światło pozwala owadom zorientować się w czasie lotu, gdzie jest góra, a gdzie dół - ponieważ Księżyc lub Słońce są zazwyczaj mniej lub bardziej nad nimi. Ta orientacja umożliwia m.in. utrzymanie właściwej wysokości lotu.