Brak szczepionek. Program szczepień hamuje

Punkty szczepień otrzymują informacje o tym, że dostawa szczepionek będzie opóźniona. Niektóre zawieszają działalność do końca maja.

Aktualizacja: 20.05.2021 17:12 Publikacja: 19.05.2021 19:04

Brak szczepionek. Program szczepień hamuje

Foto: PAP, Łukasz Gągulski

Województwo pomorskie ma problem z niedoborem szczepionek. O zawieszeniu akcji szczepień do końca maja poinformowało właśnie Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. – Otrzymaliśmy pismo o skasowaniu naszego zamówienia. Przyczyn nie podano – mówi „Rzeczpospolitej" Sylwia Jeżewska z UCK, które codziennie szczepi 4300 osób wyłącznie szczepionką firmy Pfizer. Od początku miesiąca zaszczepiono tam 70 tys. osób.

Ze zbyt małą liczbą dawek borykają się także inne punkty na Pomorzu. Do końca maja zawieszony zostaje jeden z punktów drive-thru w Trójmieście. To efekt opóźnień z dostawami preparatu firmy Johnson&Johnson. Jak poinformował prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuszmierowski, w ostatnich dwóch dostawach trafiło do Polski o 450 tys. dawek mniej, niż miało. – My także usłyszeliśmy, że możemy liczyć na dostawy tylko tych szczepionek, które zamówiliśmy już wcześniej. Inne zamówienia w maju nie będą realizowane – mówi Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Leki i terapie
Kto powinien skutecznie zadbać o bezpieczeństwo lekowe Polski
Leki i terapie
Farmakoterapia dla chorych na otyłość. Problemem nierefundowane leki
Leki i terapie
Pfizer rezygnuje z leku na odchudzanie. Miał poważne skutki uboczne
Leki i terapie
Konsekwencje braku leków mogą być gorsze niż inwazja rosyjska
Leki i terapie
Produkcja leków krytycznych w Europie jest nierentowna. „W Chinach była dotowana”
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem