Aktualizacja: 06.07.2016 18:30 Publikacja: 06.07.2016 17:54
1 zdjęcie
ZobaczWłodek Pawlik, "4 Works 4 Orchestra", Pawlik Relations Agency CD, 2016
Foto: Rzeczpospolita
Przekraczanie granic gatunkowych pociąga polskich jazzmanów. Leszek Możdżer grywa więc w filharmoniach koncert Ravela, Krzysztof Herdzin nagrał niedawno płytę z legendarną londyńską orkiestrą Academy St Martin in the Fields. Teraz swe możliwości symfoniczne prezentuje Włodek Pawlik.
Takie wyprawy w klasyczne rejony mają wspólne cechy. Jazzowi muzycy poruszają się z reguły po sprawdzonym gruncie. Bazują na dobrze znanych wzorcach, unikają odważniejszych eksperymentów. To samo można powiedzieć o nowej płycie Włodka Pawlika „4 Works 4 Orchestra", choć pod pewnymi względami jest ona również zaskakująca.
Razem z Damianem Piwowarczykiem, recenzentem „Plusa Minusa”, a także poetą (tomik „Rezyliencje”), czytamy dwie nowe, na wskroś warszawskie książki. Pierwsza to „Sierpień” Pawła Sołtysa (Wydawnictwo Czarne), a druga to „Staniemy się tacy jak on. Głosy z przeklętej ulicy” Macieja Pisuka (Wydawnictwo Cyranka).
Instytut Książki, podległy Ministerstwu Kultury, wybrał w trybie konkursowym, redaktorów naczelnych „Nowych Książek", „Dialogu”, „Twórczości” oraz „Teatru”. Wiemy, kto pokieruje miesięcznikami.
29 listopada, w 194 rocznicę powstania listopadowego, otwarta zostanie wystawa „Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc listopadowa w Łazienkach Królewskich” w Podchorążówce i w Pałacu na Wyspie.
W tym tygodniu rozmawiamy w podcaście „Komisja Kultury” z Rafałem Christem, redaktorem portalu Spider’s Web Rozrywka i autorem recenzji filmowych do „Plusa Minusa”, o jednej z najbardziej oczekiwanych premier kinowych tego roku – „Gladiatorze 2” w reżyserii Ridleya Scotta.
Ta unikalna galeria powstała w odnowionych podziemiach starego gmachu muzeum. Prezentuje zbiory i pozwala poznać kulisy pracy muzealników.
Transport intermodalny wspiera zrównoważony rozwój kraju. Łączy w sobie zalety różnych środków transportu, które przynoszą znaczące korzyści zarówno dla gospodarki, jak i środowiska naturalnego. Jak Fundusze Europejskie pomagają nam w niego inwestować?
Przeżył 78 lat, jeszcze kilkanaście miesięcy temu mówił: „Mam nadzieję, że moje plany jeszcze państwa zaskoczą”. Teraz pozostały tylko jego piosenki, które zapewne nigdy się nie zestarzeją. Takie choćby jak „Chałupy welcome to”.
Wśród twórców filmowych cenię zwłaszcza Tima Burtona. Jego niedawny powrót do „Soku z żuka”, czyli „Beetlejuice, Beetlejuice”, zrobił na mnie ogromne wrażenie.
Trudno się oprzeć wrażeniu, że niektóre opinie na temat disco polo wynikają z nieuzasadnionego poczucia wyższości. I z pogardy wobec współobywateli o innym guście.
Po kilku miesiącach oczekiwania fanów na tę informację Lana Del Rey ogłosiła wydanie swojego 10 albumu studyjnego – "The Right Person Will Stay". Premiera zaplanowana jest na 21 maja 2025 roku. Artystka opisuje projekt jako pełen emocji i głęboko zakorzeniony w tradycji amerykańskiego country.
Nowojorski sąd nie wyraził zgody, by znany jako P. Diddy raper Sean Combs został zwolniony z więzienia za kaucją. Artysta, którego oskarża się między innymi o przestępstwa seksualne, ma „stanowić zagrożenie dla społeczeństwa”.
Fani najstarszego rockandrollowego zespołu świata muszą czuwać, by nie przegapić sprzedaży biletów na europejskie tournée w przyszłym roku. To ma się zdarzyć niebawem.
„Niewygodna” Patrycji Volny, córki „barda Solidarności”, to oskarżenie rzucone słynnemu ojcu, ale i innym mężczyznom z życia modelki, wokalistki, aktorki.
Wybitna indywidualność wśród wykonawców muzyki dawnej, Francuz Alexis Kossenko, został oskarżony przez studentów i muzyków o niedozwolone zachowania. Artysta rezygnuje z występów, nie pojawi się też na grudniowych koncertach w Warszawie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas