Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 27.04.2018 12:48 Publikacja: 28.04.2018 08:00
De Flat Kleiburg w Amsterdamie
Foto: EUmiesaward/Marcel van der Burg
De Flat Kleiburg w Amsterdamie
Foto: EUmiesaward/Marcel van der Burg
Budynek NAVEZ w Brukseli
Foto: EUmiesaward/Serge Brison
Foto: Fotorzepa, Monika Kuc
Foto: materiały prasowe
Na wystawie można obejrzeć prace laureatów i finalistów Nagrody Miesa van der Rohe, jednego z najbardziej prestiżowych wyróżnień w Europie.Jest ono przyznawane co dwa lata od 1987 roku za nowe realizacje, ukończone od ostatniej edycji konkursu. Nominacje zgłaszają eksperci z Europy, krajowe stowarzyszenia architektów oraz komitet wielkiego twórcy nowoczesnej architektury i stylu nazywanego międzynarodowym – Ludwiga Miesa van der Rohe (1886-1969). To on zasłynął powiedzeniem: „mniej znaczy więcej”, bo preferował prostą i ponadczasową formę, elewacje i wnętrza łatwe w utrzymaniu, wielofunkcyjną i elastyczna przestrzeń dająca się łatwo aranżować, nowoczesne rozwiązania i technologie.?W ubiegłym roku o Nagrodę Miesa van der Rohe ubiegali się projektanci 355 realizacji z 36 krajów i 260 miast oraz innych lokalizacji. Wśród 40 zgłoszeń uznanych za najlepsze, 24 powstały w centrach miast, dziewięć w otoczeniu naturalnym, a siedem na peryferiach. Autorami aż jednej czwartej najlepszych projektów są architekci młodszego pokolenia do lat 40 oraz pracownie działające na rynku zaledwie od kilka lat.
Razem z dziennikarką „Rzeczpospolitej” Małgorzatą Piwowar rozmawiamy o najgłośniejszym wydarzeniu mijającego sezonu w sztuce – o otwarciu nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
To zaproszenie do udziału w polskiej kulturze dla całej Europy. Koncert inauguracyjny 3 stycznia w Warszawie.
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, twórczynią bloga Zwierz Popkulturalny, recenzentką i autorką książek o popkulturze, rozmawiamy na temat seriali. Jakie tytuły zasługują na miano produkcji roku? Na jakim etapie streamingowej rewolucji się znajdujemy?
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W stolicy Szwecji ruszył Tydzień Noblowski. Rozpoczął się od tradycyjnego przekazania osobistych przedmiotów należących do tegorocznych noblistów do sztokholmskiego Muzeum Nagrody Nobla oraz sygnowania krzeseł w tamtejszej kawiarni.
W Wielkiej Brytanii powstanie pierwszy na świecie stadion wykonany w technologii drewnianej. Za projekt obiektu odpowiada słynna brytyjska pracownia Zaha Hadid Architects.
Nad Bałtykiem powstaje willa projektu biura Reform Architekt. Lokalizacja jest unikatowa – obiekt stanie tuż nad brzegiem morza na polskim wybrzeżu.
Odbudowa paryskiej katedry Notre trwała ponad 5 lat. Po drodze nie obyło się bez konfliktów i kontrowersji.
W Bratysławie powstanie kompleks wieżowców. Jeden z nich będzie drugim najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej, tuż po warszawskim Varso Tower.
Królewskie Towarzystwo Architektów Brytyjskich wybrało najlepszy budynek na świecie. To drewniany blok mieszkalny z mieszkaniami socjalnymi, znajdujący się pod Barceloną.
Czy wnętrza mogą być analogowe? Zdaniem projektantów – jak najbardziej. To wyraźny trend, który pokazuje, jak bardzo zmienia się nasze myślenie o tym, czego najbardziej potrzeba nam w domach.
Okryte złą sławą więzienie w Kalifornii czekają rewolucyjne zmiany. Władze stanu chcą wprowadzić rozwiązania stosowane z sukcesami przez państwa skandynawskie.
Znamy wyniki konkursu World’s Best Vineyards 2024. W tym roku tytuł najpiękniejszej winiarni na świecie trafił do Bodegas de los Herederos del Marqués de Riscal w Hiszpanii.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas