Nagrody „Rzeczpospolitej” dla najwybitniejszych

Kultura, pomoc humanitarna i sport – to najważniejsze obszary, w których uhonorowano wybitne postacie i instytucje.

Aktualizacja: 28.06.2021 06:02 Publikacja: 27.06.2021 20:22

Różne aktorskie pokolenia, ale radość wspólna – Janusz Gajos i Agata Kulesza

Foto: Rzeczpospolita

Orły stulecia zostały przyznane wybitnym ludziom kultury i sportu, filantropom oraz zasłużonym instytucjom. Z powodu pandemii koronawirusa wydarzenie odbyło się z rocznym opóźnieniem, ale stworzyło to okazję do podsumowania 12 miesięcy świętowania jubileuszu „Rzeczpospolitej".

Laureatem w kategorii literatura został Andrzej Stasiuk. Kapituła składająca się z kierownictwa „Rzeczpospolitej" doceniła wybitne pisarstwo powstające wbrew modnym trendom i sztukę nieznoszącą kompromisów.

Za umiejętność łączenia dwóch pozornie odległych światów muzyki klasycznej i popularnej w kategorii muzyka uhonorowano kompozytora muzyki filmowej Zbigniewa Preisnera.

W kategorii film i teatr zostały przyznane dwie nagrody. Pierwsza trafiła do aktorki Agaty Kuleszy, która pobudza w widzach najgłębsze pokłady człowieczeństwa. Wyróżniono również Janusza Gajosa. – Staram się robić rzeczy prawdziwe, a to nie jest łatwe – mówił aktor po gali.

Orzeł stulecia w kategorii instytucja kultury przyznano Narodowemu Staremu Teatrowi im. Heleny Modrzejewskiej. Dyrektor Waldemar Raźniak przypomniał, że ten rok jest wyjątkowy: teatr w tym roku kończy 240 lat.

Statuetkę w kategorii mecenas kultury odebrał Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG.

Anna Dymna, która udowodniła, że dobre serce i wielka sztuka potrafią leczyć największe społeczne wykluczenia, odebrała statuetkę w kategorii działalność charytatywna.

Statuetką w kategorii instytucja charytatywna nagrodzono Caritas Polska. Kapituła nagrody doceniła wspieranie rodzin, dzieci i młodzieży, a także pomoc w krajach dotkniętych kryzysami humanitarnymi.

W kategorii nauka uhonorowano prof. Henryka Skarżyńskiego, jednego z najważniejszych polskich lekarzy i naukowców. – Nie tylko dzielnie kaganek wiedzy i oświaty, posuwa do przodu dziedzinę, którą się zajmuje od wielu dekad, ale jest też menedżerem umiejącym perfekcyjnie zorganizować warsztat pracy – zapowiadał laureata redaktor naczelny „Rzeczpospolitej" Bogusław Chrabota.

Polska Akademia Nauk otrzymała Orła stulecia w kategorii instytucja nauki. W jej imieniu nagrodę odebrał prezes PAN prof. Jerzy Duszyński.

Dwie nagrody przyznano w kategorii sport. Orły stulecia otrzymali Agnieszka Radwańska, finalistka Wimbledonu i triumfatorka turnieju Masters, oraz Adam Małysz, który pchnął polskie skoki narciarskie na nieosiągalny wcześniej poziom.

Laureatem Orła stulecia „Rzeczpospolitej" w kategorii instytucja sportu został najstarszy polski klub sportowy – Wisła Kraków. Nagrodę odebrał kapitan drużyny Jakub Błaszczykowski. – Jestem tylko drobną cząstką w tym wszystkim, bo jest wielu ludzi, którzy równie dobrze mogliby tutaj stać zamiast mnie. W ich imieniu dziękuję za to ogromne wyróżnienie – mówił „Rzeczpospolitej" były kapitan reprezentacji Polski.

Kapituła Orłów stulecia przyznała również nagrodę w kategorii mecenas sportu. Statuetką wyróżniono Grupę Lotos, która wspiera m.in. polskich piłkarzy, narciarzy i tenisistów.

Orły stulecia zostały przyznane wybitnym ludziom kultury i sportu, filantropom oraz zasłużonym instytucjom. Z powodu pandemii koronawirusa wydarzenie odbyło się z rocznym opóźnieniem, ale stworzyło to okazję do podsumowania 12 miesięcy świętowania jubileuszu „Rzeczpospolitej".

Laureatem w kategorii literatura został Andrzej Stasiuk. Kapituła składająca się z kierownictwa „Rzeczpospolitej" doceniła wybitne pisarstwo powstające wbrew modnym trendom i sztukę nieznoszącą kompromisów.

Pozostało jeszcze 84% artykułu
Kraj
LOT za rządów PiS popłynął na Uzbekistanie. W tle afera wizowa i lobbing
Kraj
Morawiecki o Brzosce, Tusku i ostrym wpisie Janusza Kowalskiego. "Niech mnie pan nie rozśmiesza"
Kraj
Krystyna Piórkowska złowiła kolejnego polonika
Kraj
Nie pokażesz prawa jazdy, nie kupisz paliwa. Pomysł KO na poprawę bezpieczeństwa
Kraj
Pożar hali w Gdańsku. Co wiadomo o przyczynach?