Kobiety nie będą rezygnować z pracy

II edycja konkursu "Rz". Nagradzamy firmy, które najwięcej robią dla matek. - Kobiety są niezbędne w nowoczesnych firmach – mówi Jacek Męcina, ekspert Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Publikacja: 15.10.2008 04:17

Polscy pracodawcy się zmieniają. Częściej tworzą programy przyjazne matkom – mówi Jacek Męcina

Polscy pracodawcy się zmieniają. Częściej tworzą programy przyjazne matkom – mówi Jacek Męcina

Foto: Rzeczpospolita, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Kobiety odkładają decyzję o dziecku, bo boją się stracić pracę. Te, które są w ciąży, obawiają się, że nie wrócą na swoje stanowisko. Później pracę zawodową utrudnia im brak przedszkoli i żłobków – to wnioski z badań, które w zeszłym roku prowadziliśmy przy okazji konkursu „Mama w pracy”.

[b]Rz: Kobiety, które chcą pracować, są w trudniejszej sytuacji niż mężczyźni. To prawda czy stereotyp? [/b]

Jacek Męcina, ekspert rynku pracy: Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Z jednej strony kobiety są lepiej wykształcone od mężczyzn – a to poprawia ich pozycję na rynku pracy. Z drugiej – zarabiają mniej, także dlatego, że zawody nisko płatne, w oświacie czy służbie zdrowia, są sfeminizowane. Niepokojące jest, że kobiety bardzo wcześnie kończą aktywność zawodową. I że nie wracają do pracy po urodzeniu dziecka.

[b]Muszą wybrać: rodzina lub praca?[/b]

Dziś obowiązki w domu i pracy udaje się jakoś połączyć rodzicom jednego dziecka. Już przy dwójce jest to problem. A choćby ze względów demograficznych warto tworzyć warunki, by rodzice decydowali się na większą liczbę dzieci.

[b]Dlaczego się nie udaje? [/b]

Kobiety podejmują racjonalne decyzje. Dostępność przedszkoli i żłobków jest bardzo mała. Za opiekę nad każdym dzieckiem trzeba zapłacić przynajmniej 400 zł. Kobieta, która zarabiała niewiele ponad tysiąc złotych, decydowała się więc zostać w domu. Teraz pensje poszły w górę – a to może wiele zmienić. I w podejściu do pracy, i w decyzjach dotyczących rodziny. Wzrost pensji powoduje, że zaczyna się opłacać praca na pół etatu.

Poza tym braki na rynku pracy umacniają pozycję kobiet u pracodawcy.

[b]Ale jeśli bezrobocie wzrośnie, kobiety znowu zostaną wypchnięte z rynku pracy?[/b]

Twoje wybory zależą od tego, co wiesz

Tylko 19
za pierwszy miesiąc dostępu do rp.pl

Subskrybuj

Do tej pory rzeczywiście to kobiety najłatwiej traciły pracę. Ale to się zmienia. Są coraz lepiej wykształcone, coraz bardziej zależy im na utrzymaniu zatrudnienia. Dziewczyny nie kończą studiów po to, by siedzieć w domu.

[b]Jaką pracę znajdą?[/b]

Rośnie popyt na usługi opiekuńcze i zdrowotne. Będą też potrzebni np. trenerzy, którzy pomagają podnieść kwalifikację. Nauczycielce łatwo się przekwalifikować na trenera. Jest jeszcze samozatrudnienie. Nie doceniamy przedsiębiorczości Polek.

[b]A ona jest duża? [/b]

Rośnie liczba kobiet na kierowniczych stanowiskach. Po urodzeniu dziecka wiele zakłada własne firmy. Duża grupa korzysta z telepracy. Zmieniają się też pracodawcy – coraz częściej tworzą programy dla matek.

[b]Sądzi pan, że pracodawcy zaczynają stawiać na kobiety?[/b]

Zaczynają inaczej zarządzać. Przygotowują program, zadanie do wykonania. Wtedy potrzebna jest współpraca w zespole, a w tym kobiety sprawdzają się lepiej.

[ramka][b]Jakie firmy pomagają mamom [/b]

Wypełnij ankietę: [link=http://www.rp.pl/mamawpracy]www.rp.pl/mamawpracy[/link]

Po raz drugi wraz z Fundacją Świętego Mikołaja i Millward Brown SMG/KRC ogłaszamy konkurs „Mama w pracy”. W tym roku nagrody przyznamy w dwóch kategoriach: firmy powyżej 50 zatrudnionych i przedsiębiorstwa mniejsze. O zdanie prosimy same kobiety – dlatego podstawą do przyznania nagród są ankiety wypełnione przez pracowników, dostępne na naszych stronach internetowych.W zeszłym roku wygrały: Ikea, Tesco i Szpital im. Szczeklika w Tarnowie.

[/ramka]

Kraj
Relacje, które rozwijają biznes. Co daje networking na Infoshare 2025?
Kraj
Tysiąc lat i ani jednej idei. Uśmiechnięta Polska nadal poszukuje patriotyzmu
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Kraj
Jak będzie wyglądać rocznica koronacji Chrobrego? Czołgi na ulicach stolicy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kraj
Walka z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. „Pożar nie jest opanowany”
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne