Przyjechali do siedziby "Rz", by odebrać wyróżnienia w konkursie "Bezpieczny szpital", organizowanym przez "Rz" i Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia . Dyrektorzy zaznaczają, że ich problemem jest też niedoszacowanie przez NFZ niektórych rodzajów leczenia: np. za pacjentów po ciężkich wypadkach fundusz płaci poniżej kosztów. – W tej kadencji resort zdrowia skieruje do Sejmu ustawę o taryfikacji, czyli wycenie świadczeń zdrowotnych. Dzięki niej żadne procedury nie będą wycenione powyżej czy poniżej kosztów – zapowiedział wiceminister Cezary Rzemek.
– Ministerstwo Zdrowia musi znaleźć dodatkowe źródła finansowania ochrony zdrowia, np. z ubezpieczeń – mówił z kolei wicenaczelny "Rz" Piotr Gabryel. Dlaczego? Bo sytuacja finansowa szpitali drugi rok z rzędu się pogarsza.
W tym roku w rankingu pierwsze miejsce zajął Szpital im. Jana Pawła II w Zamościu. Drugie – Centrum Onkologii z Bydgoszczy, a trzecie – szpital MSWiA z Centrum Onkologii z Olsztyna. Wyróżnialiśmy też szpitale monospecjalistyczne – najlepszy okazał się Instytut Hematologii i Transfuzjologii z Warszawy – i niepubliczne. Wśród tych ostatnich rywalizację wygrało samorządowe Pleszewskie Centrum Medyczne. Nagrody przyznaliśmy też najlepszym szpitalom niezabiegowym – wygrał Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc z Olsztyna. Oddzielnie wyróżniamy najlepsze szpitale w województwach – na zdjęciu są dyrektorzy tych placówek.