Reklama

Julia Przyłębska działała w młodzieżówce komunistów

Podczas studiów obecna prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska działała w Socjalistycznym Związku Studentów Polskich, uczelnianej przybudówce partii komunistycznej - informuje Onet.pl

Aktualizacja: 02.07.2019 14:45 Publikacja: 02.07.2019 14:36

Julia Przyłębska

Julia Przyłębska

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Prezes TK Julia Przyłębska jest córką Wolfganga Żmudzińskiego, wieloletniego członka PZPR. Podobnie jak ojciec, skończyła prawo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Będąc na pierwszym roku studiów Przyłębska (wówczas Żmudzińska) zapisała się do Socjalistycznego Związku Studentów Polskich - wynika z dokumentów IPN.

W życiorysie opublikowanym na stronie TK prezes Przyłębska przyznaje się tylko do działalności w antykomunistycznym Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, które powstało po strajkach w 1980 roku i zostało zdelegalizowane po wprowadzeniu stanu wojennego pod koniec 1981 r.

 "W 1982 r. ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Podczas studiów działała w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów" - pisze Przyłębska.

Sprawę komentuje rzecznik TK Jakub Kozłowski. "Zgodnie z prawem Trybunał Konstytucyjny nie jest zobowiązany do gromadzenia danych osobowych o urzędujących sędziach Trybunału w zakresie ich członkostwa w partiach politycznych oraz organizacjach studenckich i młodzieżowych przed 1989 r.".

Reklama
Reklama

Podczas studiów Julia Żmudzińska wyszła za mąż za Andrzeja Przyłębskiego, obecnie ambasadora RP w Niemczech. On również działał w komunistycznej młodzieżówce — był członkiem Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej. 

Więcej: Onet.pl

Policja
Nietykalna sierżant „Doris”. Drugie życie tajnej policjantki
Materiał Promocyjny
AI to test dojrzałości operacyjnej firm
Kraj
„Rzecz w tym". Andrzej Zybała: Polska 2050? To chyba koniec
Kraj
Czy Polskę 2050 w Warszawie czeka podział? Reakcje na wojnie na górze
Kraj
„Rzecz w tym”: Nowe Centrum, stara próżnia? Polityczna układanka po rozpadzie Polski 2050
Materiał Promocyjny
ROP na zakręcie. Bez kompromisu się nie uda
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama