Aktualizacja: 07.01.2020 12:18 Publikacja: 07.01.2020 12:09
Foto: AdobeStock
Podczas spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego, które w tym roku odbyło się w Honolulu, NASA poinformowała, że odkryta planeta, TOI 700 d, ma znajdować się w odległości zaledwie 100 lat świetlnych od Ziemi. Naukowcy podkreślają, że dzięki temu jest dobrym obiektem badań.
TESS uruchomiono po to, aby znajdował planety w podobnym rozmiarze, co Ziemia - powiedział dyrektor NASA ds. astrofizyki, Paul Hertz. Jak dodał, na początku teleskop błędnie zidentyfikował gwiazdę. Spowodowało to, że planeta wydawała się większa, niż jest w rzeczywistości. Eksperci szybko jednak zweryfikowali tę pomyłkę. - Planety wokół pobliskich gwiazd są najłatwiejsze do śledzenia za pomocą większych teleskopów. Odkrycie TOI 700 d jest kluczowym odkryciem naukowym dla TESS - zaznaczył Hertz.
Teleskop, który powstał w kwietniu 2018 roku, zidentyfikował trzy planety w jej orbicie. Zostały nazwane TOI 700 b, c oraz d. Jedynie ta ostatnia znajduje się w ekosferze, w odpowiedniej odległości od gwiazdy. Dzięki temperaturze, która na niej panuje, możliwe, że istnieje tam źródło wody.
TOI 700 d jest o około 20 proc. większa od Ziemi. Otrzymuje także około 86 proc. energii słonecznej, która dociera na naszą planetę. - W ciągu 11 miesięcy zbierania danych nie zaobserwowaliśmy rozbłysków gwiazdy, co zwiększa szanse, że TOI 700 d nadaje się do zamieszkania. Ułatwia to też modelowanie warunków atmosferycznych i powierzchniowych - powiedziała liderka zespołu odkrywczego Emily Gilbert.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Już wkrótce nocne niebo rozświetli Kwiatowy Księżyc. Taką nazwę nosi majowa pełnia. Kiedy dokładnie przypada? Dl...
Sonda kosmiczna Kosmos 482, która weszła w atmosferę Ziemi, nie spadła na terytorium Polski. Trajektoria orbital...
Fragment radzieckiej sondy Kosmos 482 może jeszcze w tym tygodniu wejść w atmosferę Ziemi i dotrzeć do powierzch...
Naukowcy od ponad pół wieku zastanawiają się, skąd wzięły się ciężkie pierwiastki, takie jak złoto, i w jaki spo...
Międzynarodowy zespół naukowców odkrył obłok molekularny, który jest jedną z największych pojedynczych struktur...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas