W środę w Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustaw w celu przeciwdziałania lichwie, która w założeniu autorów ma ograniczyć proceder lichwiarskiego pożyczania pieniędzy. Wiele zastrzeżeń do projektu zgłosiła jednak opozycja oraz organizacje społeczne.
Narzędziem do ograniczenia lichwy ma być szereg rozwiązań prawa cywilnego.
Ochrona pożyczającego
Przede wszystkim jednak w definicji pożyczki po art. 720 kodeksu cywilnego dodano przepis, że nie wyłącza on prawa dającego pożyczkę pieniężną do żądania od biorącego pożyczkę odsetek oraz pozaodsetkowych kosztów, z zachowaniem nowych ograniczeń.
A stanowią one, że przez pozaodsetkowe koszty związane z zawarciem umowy pożyczki pieniężnej należy rozumieć wynikające z niej marże, prowizje, opłaty związane z przygotowaniem umowy, jej obsługą, koszty ubezpieczeń, ustanowienia zabezpieczenia spłaty, pozyskiwania informacji dotyczących biorącego pożyczkę.
I te pozaodsetkowe koszty w całym okresie spłaty pożyczki nie mogą być wyższe od 25 proc. całkowitej kwoty pożyczki. A w przypadku tzw. chwilówek, zawieranych z bankiem lub firmą pożyczkową na okres do 30 dni, nie mogą przekraczać 5 proc. pożyczki. Koszty ponad te ograniczenie będą nienależne.