Syria: Asad traci kolejne duże miasto. Wojsko wycofuje się z Hamy

Syryjscy rebelianci poinformowali, że w czwartek weszli do położonego w zachodniej Syrii miasta Hama. Po południu pojawiła się informacja, że z Hamy wycofuje się syryjska armia.

Aktualizacja: 05.12.2024 13:52 Publikacja: 05.12.2024 09:55

Syryjscy rebelianci

Syryjscy rebelianci

Foto: REUTERS/Mahmoud Hassano

arb

Wcześniej syryjskie media państwowe informowały, że starania rebeliantów o przełamanie obrony sił wiernych prezydentowi Baszarowi Asadowi i wejście do Hamy nie powiodły się, a jednostki sił zbrojnych Syrii odparły atak. Najnowsze doniesienia jednak temu przeczą. 

W oświadczeniu syryjskiej armii, które po południu opublikowała agencja informacyjna SANA czytamy, że wobec intensywnych walk i rosnącej liczby ofiar w szeregach broniących Hamy jednostek, rebeliantom udało się wejść do Hamy. Rebelianci mieli pojawić się - jak wynika z komunikatu – w wielu częściach miasta.

Syria: Dlaczego upadek Hamy byłby ciosem dla Baszara Asada?

Hama jest broniona przy wsparciu rosyjskiego lotnictwa. Siły Asada próbują powstrzymać tu postępy rebeliantów. O tym, że rebelianci weszli do miasta, napisał w mediach społecznościowych dowódca rebeliantów, Hassan Abdul Ghany.

Rebelianci mieli przygotowywać się do natarcia na Hamę od wtorku. W nocy w rejonie miasta toczyły się ciężkie walki, w których syryjską armię wspierały irańskie milicje.

Hama pozostawała w rękach sił wiernych Asadowi przez całą, trwającą od 2011 roku, wojnę domową w tym kraju. Upadek miasta byłby poważnym ciosem dla prezydenta Syrii. Zajęcie Hamy otworzyłoby rebeliantom drogę do natarcia na Hims, główne miasto w środkowej Syrii, które leży na przecięciu dróg między największymi miastami kraju.

W Hamie, przed wybuchem wojny domowej w Syrii, żyło niemal 700 tysięcy mieszkańców.

W Syrii od ubiegłego tygodnia trwa ofensywa rebeliantów, skupionych wokół dżihadystycznej organizacji Hajat Tahrir asz-Szam, w skład której weszła m.in. organizacja Dżabhat an-Nusra (do 2016 roku był to lokalny odłam Al-Kaidy). Hajat Tahrir asz-Szam jest uważana za organizację terrorystyczną przez USA, Rosję i Turcję.

Sytuacja w Syrii

Sytuacja w Syrii

Foto: PAP

Rebelianci umacniają władzę w Aleppo

Rebelianci twierdzą, że rozpoczęli ofensywę, by uprzedzić atak sił Asada, które miały gromadzić się na północy Syrii. To największa ofensywa rebeliantów w Syrii od 2020 roku, gdy doszło do rozejmu między Damaszkiem a wspieranymi przez Turcję rebeliantami.

W weekend rebelianci weszli do Aleppo. Syryjską armię w odpieraniu ofensywy wspiera rosyjskie lotnictwo. Rosja włączyła się do wojny domowej w Syrii w 2015 roku, a udział rosyjskiego lotnictwa w walkach zmieniło dynamikę konfliktu na korzyść Asada. Wcześniej w pewnym momencie Asad kontrolował już zaledwie 15 proc. terytorium kraju.

Rebelianci umacniają obecnie władzę w Aleppo, z którego wcześniej zostali wyparci w 2016 roku, po wielomiesięcznym oblężeniu i intensywnych walkach. Przed wojną Aleppo było największym syryjskim miastem.

Konflikty zbrojne
Ukraińskie drony w głębi Rosji. Pożar w mieście, gdzie stacjonują bombowce strategiczne
Konflikty zbrojne
„Dziesiątki” ukraińskich żołnierzy zdezerterowało podczas szkolenia we Francji
Konflikty zbrojne
Zełenski nie zgodzi się na rozejm bez gwarancji bezpieczeństwa ze strony USA
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1048
Materiał Promocyjny
Technologia na straży bezpieczeństwa
Konflikty zbrojne
Rosjanie zdobyli ważne ukraińskie miasto? Złe dla Ukrainy doniesienia z Donbasu