Jest zgoda Izraela i Hamasu na przerwy w walkach. Trzeba zaszczepić ponad pół miliona dzieci

IDF i Hamas zgodziły się na trzy oddzielne, trzydniowe przerwy strefowe w walkach w Strefie Gazy, aby umożliwić zaszczepienie około 640 tysięcy dzieci przeciwko polio - powiedział w czwartek wysoki rangą urzędnik WHO.

Publikacja: 29.08.2024 20:11

Na pierwszym planie palestyński chłopiec Abdul Rahman Abu Al-Jidyan, pierwsze dziecko od 25 lat, któ

Na pierwszym planie palestyński chłopiec Abdul Rahman Abu Al-Jidyan, pierwsze dziecko od 25 lat, które zachorowało na polio w Strefie Gazy

Foto: Reuters

amk

Kampania szczepień ma rozpocząć się w niedzielę - zapowiedział Rik Peeperkorn, wysoki rangą urzędnik Światowej Organizacji Zdrowia ds. terytoriów palestyńskich. Dodał, że porozumienie przewiduje przerwy między 6 rano a 3 po południu czasu lokalnego.

Peeperkorn sprecyzował, że kampania rozpocznie się w centralnej części Gazy trzydniową przerwą w walkach, a następnie przeniesie się do południowej części Gazy, gdzie nastąpi kolejna trzydniowa przerwa, po której nastąpi szczepienie dzieci w północnej części Gazy. W każdej strefie będzie możliwe przedłużenie przerwy w walkach do czwartego dnia, jeśli zajdzie taka potrzeba. 

Czytaj więcej

ONZ: Operacja pomocy dla Strefy Gazy została wstrzymana

Jednostka humanitarna izraelskiego wojska (COGAT) poinformowała w środę, że kampania szczepień zostanie przeprowadzona we współpracy z armią Izraela „w ramach rutynowych przerw humanitarnych, które pozwolą ludności dotrzeć do ośrodków medycznych, gdzie zostaną podane szczepionki”.

Polio w Strefie Gazy. Trzeba zaszczepić 90 proc. z 640 tys. dzieci

Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła 23 sierpnia, że ​​co najmniej jedno dziecko zostało sparaliżowane z powodu zakażenia wirusem polio typu 2, co jest pierwszym takim przypadkiem na tym terytorium od 25 lat. Izraelskie media donoszą, że wstrzymania działań wojennych zażądał sekretarz stanu USA, Antony Blinken, podczas swojej wizyty w Izraelu w ubiegłym tygodniu.

Pierwsza z trzech rund szczepień ma się rozpocząć w sobotę. Ponad 25 tys. fiolek szczepionki, wystarczających na ponad 1 milion dawek, dotarło do Gazy wraz ze sprzętem potrzebnym do ich chłodzenia podczas transportu. Jednak eksperci ds. zdrowia ostrzegają, że przeprowadzenie akcji szczepień w warunkach bombardowania będzie praktycznie niemożliwe.

Czytaj więcej

Strefa Gazy. Pustoszeje jeden z ostatnich czynnych szpitali. Pacjenci uciekają

Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby, agencje pomocowe muszą dotrzeć do 90 proc. szacowanej na 640 tys. grupy dzieci poniżej 10. roku życia. Jest to kolejne wyzwanie, ponieważ Palestyńczycy są poddawani coraz większej liczbie nakazów ewakuacji przez izraelskie wojsko, które tłoczy ich w coraz ciaśniejszych, bardziej odległych przestrzeniach.

Rozejm? Biuro Beniamina Netanjahu zaprzecza

W oświadczeniu biuro Beniamina Netanjahu zaprzeczyło doniesieniom izraelskiej telewizji, że w trakcie kampanii szczepień nastąpi ogólny rozejm. Potwierdziło jedynie, że zostaną wyznaczone konkretne miejsca, w których izraelskie wojsko sekwencyjnie wstrzyma bombardowania, aby umożliwić pracownikom pomocy humanitarnej ze szczepionkami przemieszczanie się z jednego obszaru do drugiego.

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy