Putin i Łukaszenko szantażują NATO

Dyktatorzy w Mińsku spotkali się, by porozmawiać o wojnie nad Dnieprem. Straszą nuklearną bronią taktyczną, by nikt nie odważył się pomóc Ukrainie w bardziej zaawansowany sposób.

Publikacja: 25.05.2024 15:33

Putin z wizytą w Mińsku, 24 maja

Putin z wizytą w Mińsku, 24 maja

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 822

Podczas niezapowiedzianej wizyty Władimira Putina w Mińsku dyktatorzy rozmawiali o wspólnych ćwiczeniach zwiększających gotowość taktycznych sił nuklearnych, które od niedawna stacjonują również na terenie Białorusi. Rosja odpowiednie manewry rozpoczęła jeszcze 21 maja. Korzystając z okazji Aleksander Łukaszenka postanowił znów postraszyć rodaków wojną i przypomnieć, że to jakoby NATO zagraża Białorusi. W rzeczywistości wizyta Putina na Białorusi wyglądała na próbę zastraszenia Polski i innych państw NATO zaangażowanych w pomoc Ukrainie.

Putin straszy bombą, którą przekazał Łukaszence

Putin i Łukaszenko mówiąc o wspólnych manewrach zwiększających gotowość taktycznych sił nuklearnych, wybrali nieprzypadkowy moment. Obecnie Kijów domaga się od Waszyngtonu, by Stany Zjednoczone pozwoliły na użycie ich rakiet dalekiego zasięgu do ataku na cele znajdujące się na terytorium Rosji.

Wygląda na to, że Kreml niepokoją też nasilające się prośby Kijowa skierowane do państw NATO (a przede wszystkim Polski) o zestrzeliwanie rosyjskich rakiet nad Ukrainą z systemów brony przeciwlotniczych znajdujących się na terenie państw Sojuszu tuż przy granicy z Ukrainą. Polska czy Rumunia, nie podjęły jak na razie takich decyzji. Ale już sama dyskusja na ten temat niepokoi Kreml i wizyta Putina w Mińsku wyglądała na próbę szantażu Polski i innych państw w tej sprawie.

Rosyjski dyktator ostrzega też w ten sposób Waszyngton (przed umożliwieniem Ukraińcom używania rakiet na terenie Rosji) sugerując, że tuż przy granicach NATO rozmieścił rakiety z głowicami nuklearnymi i jest gotów ich użyć. I to cudzymi rękoma, rękoma białoruskiego dyktatora. Szantażuje też w ten sposób Ukraińców, którzy muszą liczyć się z tym, że rakieta taktyczna z głowicą nuklearną może przylecieć z terytorium Białorusi.

Polityczny anszlus Białorusi (wspólna waluta i organy władzy państwowej) pozostaje już tylko kwestią czasu.

Białoruś w kieszeni Władimira Putina

Wygląda na to, że Putin uważa Białoruś za jeden ze swoich okręgów wojskowych. W Mińsku mówił, że rosyjska armia stacjonuje tam od 2022 roku (od ataku na Ukrainę) i „osłania” zachodnie granice Państwa Związkowego. Mówił też, że „bezprecedensowa integracja” obu państw postępującej w każdej dziedzinie. Pod presją sankcji Zachodu Łukaszenko gospodarczo i militarnie już powierzył swój kraj Rosji. Eksport białoruskich towarów w ubiegłym roku wyniósł 39 mld dolarów, z czego ponad 25 mld państwo Łukaszenki zarobiło na kontraktach z Rosjanami. Dla porównania — do Chin, które są drugi największym partnerem handlowym Białorusi, Łukaszenka wysłał w ubiegłym roku towary na kwotę nieco ponad 1,6 mld dolarów.

W Mińsku rządzą Gazprom, Rosnieft i Rosatom

Białoruski sektor energetyczny jest całkowicie w rękach rosyjskiego Gazpromu i Rosniefti. Podobnie jak i wybudowana za rosyjskie pieniądze elektrownia jądrowa w Ostrowcu. Białoruski sektor zbrojeniowy jest podpinany pod rosyjską zbrojeniówkę, otrzymuje kontrakty z rządu w Moskwie. Polityczny anszlus Białorusi (wspólna waluta i organy władzy państwowej) pozostaje już tylko kwestią czasu. Urzędujący od 1994 roku Aleksander Łukaszenko nie pozostawił sobie żadnej alternatywy.

Konflikty zbrojne
Gen. Roman Polko o strącaniu rosyjskich rakiet przez Polskę. „Być może zostało to źle zrozumiane na szczycie NATO”
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Konflikty zbrojne
Jak wyglądało rosyjskie "porozumienie pokojowe". Radio Swoboda dotarło do dokumentu z 2022 roku
Konflikty zbrojne
Zaktualizowane mapy Google zdradzają pozycje ukraińskich systemów wojskowych
Konflikty zbrojne
Nieoficjalnie: Iran nie zaatakuje Izraela przed wyborami w USA
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak: Ukraińska propaganda mnoży żołnierzy z Korei Północnej jak grzyby po deszczu