Ukraińcy wskazują dowody na to, że to Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce

Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego „Południe” ukraińskiej armii, wskazała dowody na to, że to Rosjanie wysadzili tamę w Nowej Kachowce.

Publikacja: 06.06.2023 09:34

Ukraińcy wskazują dowody na to, że to Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce

Foto: SATELLITE IMAGE ©2023 MAXAR TECHNOLOGIES / AFP

qm

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 468

Rano Dowództwo Operacyjne „Południe” podało, że Rosjanie wysadzili zaporę na Dnieprze w Nowej Kachowce. Zniszczenie zapory grozi podtopieniem dużej części obwodu chersońskiego. Tama miała 30 m wysokości i 3,2 km długości. Jej budowę ukończono w 1956 roku.

Szczegóły dotyczące eksplozji podała w rozmowie z Radiem Swoboda Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego „Południe”. Wskazała, że „nie cała zapora elektrowni Kachowka została zniszczona, ale została poważnie uszkodzona”. Jednocześnie zaznaczyła, że zapora „została wysadzona w powietrze od wewnątrz” i nie był to atak rakietowy, jak twierdzi rosyjska propaganda.

Czytaj więcej

Ukraińcy: Rosjanie wysadzili tamę na Dnieprze w Nowej Kachowce

- Nawet po rodzaju uszkodzeń, z wyglądu samej zapory jasno wynika, że detonacja nastąpiła od wewnątrz - podkreśliła Humeniuk. Zauważyła, że tama została poważnie uszkodzona. - Skala zniszczeń jest duża, więc wzrost wody (w Dnieprze) może być bardzo wysoki - dodała.

Zdaniem Humeniuk Rosjanie wysadzili zaporę, by powstrzymać kontrofensywę sił ukraińskich. Jednak nie sprecyzowała, w jaki sposób zdarzenie może wpłynąć na działania Ukraińców. Z drugiej strony, według rzeczniczki, również „linia stanowisk strzeleckich” rosyjskiego wojska przesunie się, bo „woda zrobi swoje”, co da trochę oddechu mieszkańcom Chersonia.

Znaczenie wysadzenia zapory w Nowej Kachowce wyjaśnił na Twitterze Adam Eberhardt, były dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich w Warszawie. W swoim wpisie zwrócił uwagę, że oznacza to „zalanie kilkudziesięciu miejscowości w delcie Dniepru (głównie na niskim wschodnim brzegu)”. „Poza zniszczeniem Kachowskiej Elektrowni Wodnej może być problem z wodą do schładzania Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej oraz na potrzeby Kanału Północnokrymskiego” - dodał.

Zarówno zdaniem strony ukraińskiej, jak i rosyjskiej, obecnie naprawa zapory nie jest możliwa.

Konflikty zbrojne
Jak rosyjski dron trafił do USA? Pomógł Radosław Sikorski i polscy żołnierze
Konflikty zbrojne
Gen. Mieczysław Bieniek: Pierwszy raz słyszę o takich negocjacjach
Konflikty zbrojne
USA mogą osierocić Europę
Konflikty zbrojne
Rosyjski opozycjonista: Druga Jałta jest możliwa. I byłaby lepsza niż całkowity chaos
Konflikty zbrojne
Trzy lata wojny: Ukraińcy są wyczerpani. Nadzieja jest, ale ostrożna