Think tank: Pod Bachmutem wykrwawiają się elitarne jednostki Grupy Wagnera

Walka o Bachmut stała się znacząca ze strategicznego punktu widzenia, ze względu na "obecny skład rosyjskich sił skoncentrowanych na tym obszarze" - pisze w swojej najnowszej analizie amerykański think tank, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Publikacja: 07.03.2023 06:25

Ukraińscy żołnierze

Ukraińscy żołnierze

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

arb

ISW odnotowuje, że według niektórych źródeł na Zachodzie Ukraińcy osłabiają pod Bachmutem swoje własne elitarne jednostki walcząc głównie z zaciągniętymi w rosyjskich więzieniach najemnikami z Grupy Wagnera, którzy pełnią rolę mięsa armatniego, co może być niekorzystne dla Ukrainy nawet pomimo wysokich rosyjskich strat. "Ta obserwacja jest co do zasady słuszna, ale zasób rekrutów w rosyjskich więzieniach, zdolnych do walki, nie jest nieograniczony i wyeliminowanie dziesiątek tysięcy z nich pod Bachmutem oznacza, że nie będą dostępni w czasie istotniejszych walk" - czytamy w analizie.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak: Nie wierzę, że Donaldowi Trumpowi nie zależy na Europie
Konflikty zbrojne
Nadzwyczajny szczyt w Paryżu. Europejscy liderzy będą omawiać działania Donalda Trumpa ws. Ukrainy
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1088
Konflikty zbrojne
Kolejny etap rozejmu. Hamas zwolnił trzech więźniów
Konflikty zbrojne
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. „Dobre rozmowy" Zełenskiego z Vance'em