Šimonytė mówiła o tym na konferencji Reuters NEXT.
- Mój przekaz brzmi - musimy być cierpliwi. Ponieważ nie ma sankcji, które nagle wyłączą Rosję. to niemożliwe, nie powinniśmy tego oczekiwać - powiedziała litewska premier.
Šimonytė mówiła też, że istnieje szerokie porozumienie między państwami NATO, by nie wywierać presji na Ukrainę w kwestii negocjacji i wezwała NATO, aby Sojusz dostarczał zestawy obrony przeciwlotniczej nie tylko krajom flanki wschodniej NATO, ale też Ukrainie.
Czytaj więcej
Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki uważa, że Rosjanie przygotowują i magazynują rakiety, analizują nowe cele i prowadzą dodatkowe rozpoznanie przed kolejnym zmasowanym uderzeniem rakietowym.
Litewska premier zwróciła uwagę na pocisk, który w listopadzie spadł na terytorium Polski, zabijając dwie osoby (był to prawdopodobnie ukraiński pocisk przeciwlotniczy wystrzelony w kierunku nadlatującej rosyjskiej rakiety). - Im lepszą obronę przeciwlotniczą Ukraina ma, tym mniej prawdopodobne są incydenty takie jak ten... Jest ważne nie tylko to, aby NATO zapewniało (sobie) przyzwoite systemy obrony (powietrznej), ale także, by dostarczyło Ukrainie przyzwoite zestawy obrony (powietrznej) - mówiła.