Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, przekonuje, że Rosjanie "przegrali walkę o własną przyszłość".
Ławrow zaprzeczył spekulacjom, że prezydent Władimir Putin jest chory
- Nie sądzę, aby zdrowi na umyśle ludzie mogli dostrzec w tym człowieku oznaki jakiejś choroby lub dolegliwości - powiedział szef MSZ Rosji.
Ławrow powiedział, że Putin, który w październiku skończy 70 lat, pojawia się publicznie "każdego dnia".
- Można go oglądać na ekranach, czytać i słuchać jego przemówień. Pozostawiam to sumieniu tych, którzy rozpowszechniają takie plotki - dodał.
Niemcy utworzą fundusz obronny. Zmienią w tym celu konstytucję
Czytaj więcej
Niemcy zgodziły się na zmianę konstytucji, aby umożliwić utworzenie opartego na kredytach specjalnego funduszu obronnego w wysokości 100 mld euro, zaproponowanego po inwazji Rosji na Ukrainę - ogłosiło w niedzielę niemieckie Ministerstwo Finansów.
Ukraina oskarża Rosję o kradzież stali z okupowanego Mariupola
Zełenski: Głównym celem Rosji jest zdobycie Siewierodoniecka
- W wyniku rosyjskich uderzeń na Siewierodonieck zniszczona została cała infrastruktura krytyczna miasta... Zniszczonych zostało ponad dwie trzecie zasobów mieszkaniowych miasta - powiedział prezydent Ukrainy.
- Zdobycie Siewierodoniecka jest głównym celem okupantów - dodał.
Wicepremier Ukrainy: Nie bierzcie rosyjskich paszportów
Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk zaapelowała do mieszkańców, którzy przebywają na terenach okupowanych przez Rosjan, by wyjechali na terytoria kontrolowane przez ukraiński rząd i nie przyjmowali rosyjskich paszportów.
Ławrow: Wyzwolenie Donbasu to dla Rosji priorytet
Szef MSZ Rosji mówi, że mieszkańcy pozostałych regionów Ukrainy powinni sami zdecydować o swojej przyszłości.
Czytaj więcej
Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że "wyzwolenie" ukraińskiego Donbasu jest bezwarunkowym priorytetem dla Moskwy.
W Chersoniu nie działa 90 proc. aptek
9 na 10 aptek w Chersoniu nie działa informuje Krym SOS. Wzrosły również ceny w aptekach, które działają, co stanowi poważne utrudnienia dla osób cierpiących na choroby przewlekłe i inne dolegliwości zdrowotne.
Zełenski odwołał szefa SBU z Charkowa
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opowiedział o swojej niedzielnej wizycie w Charkowie, pierwszej podróży poza region stolicy od czasu rozpoczęcia inwazji Rosji.
Rosjanie ostrzeliwują północną Ukrainę
Pociski wystrzelono w kierunku obwodów sumskiego i czernihowskiego.
Brak porozumienie UE. Rozmowy trwają
Czytaj więcej
Unia Europejska nie osiągnęła w niedzielę porozumienia w sprawie embarga na rosyjską ropę, ale dyplomaci będą próbowali osiągnąć postęp przed zaplanowanym na poniedziałek i wtorek szczytem.
Sytuacja w Lisiczańsku znacznie się pogorszyła
Gubernator obwodu ługańskiego mówi o złej sytuacji w liczącym ponad 100 tys. mieszkańców Lisiczańsku.
- Rosyjski pocisk spadł na budynek mieszkalny, zginęła dziewczynka, a cztery osoby zostały hospitalizowane - przekazał Serhij Hajdaj.
Dodał, że walki w mieście Siewierodoniecku postępują ulica po ulicy. Szacuje się, że w mieście pozostało około 15 tys. cywilów, ale jeden z lokalnych urzędników stwierdził, że "ciągły ostrzał" coraz bardziej utrudnia poruszanie się i ewentualną ucieczkę.
Węgrzy wciąż przeciw szóstemu pakietowi sankcji
O rezultatach niedzielnych rozmów poinformowała na Twitterze korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Sankcje na Rosję. Wicekanclerz Niemiec ma obawy w sprawie jedności UE
Wciąż nie ma porozumienia w sprawie szóstego pakietu sankcji na Rosję.
Czytaj więcej
Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck wyraził w niedzielę obawy, że jedność Unii Europejskiej "zaczyna się łamać" przed szczytem, na którym omawiane będzie embargo na ropę naftową z Rosji oraz plany zmniejszenia zależności od rosyjskich surowców.
Kolejna rosyjska dostawa zboża do Syrii
Skradzione na Ukrainie zboże miało być przewiezione ciężarówkami na Krym, a następnie statkiem do Latakii w Syrii.
Czytaj więcej
Nowe zdjęcia satelitarne pokazują, że rosyjski frachtowiec pełen zboża, które miało zostać skradzione z ukraińskich gospodarstw, przybył do syryjskiego portu w Latakii. To już jego drugi taki transport w ciągu czterech tygodni.
Były agent KGB przekazał informacje na temat stanu zdrowia Putina. Mówi o poważnej chorobie
Czytaj więcej
Były agent KGB, żyjący obecnie w Wielkiej Brytanii, Borys Karpiczkow powiedział, że Władimir Putin jest poważnie chory i zaczyna tracić wzrok.
Odgłos wybuchów w Charkowie po wizycie Zełenskiego
Kilka eksplozji było słychać z Charkowa kilka godzin po wizycie Wołodymyra Zełenskiego - przekazał korespondent agencji Reutera.
Zagraniczni ochotnicy opisują swoje doświadczenia. Wielu nie planuje wracać
Czytaj więcej
Dziennik "Washington Post" rozmawiał z zagranicznymi bojownikami, którzy przybyli na Ukrainę, aby wspomóc armię w walce z Rosjanami. Opisują rozbieżności między tym, czego oczekiwali, a tym, czego doświadczyli.
Kreml: udział Zełenskiego w rozmowie Putina z Erdoganem nie jest planowany
Rozmowa telefoniczna prezydenta Rosji Władimira Putina z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem, zaplanowana na 30 maja, odbędzie się w formacie dwustronnym, bez udziału prezydenta Ukrainy Władimira Zełenskiego - poinformował Kreml.
Minister obrony Ukrainy mówi o nowych dostawach sprzętu z Zachodu
Czytaj więcej
Ukraina zaczęła otrzymywać pociski przeciwokrętowe Harpoon z Danii i samobieżne haubice ze Stanów Zjednoczonych - poinformował ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow
Kompromisowa propozycja embarga na rosyjską ropę
Komisja Europejska proponuje utrzymanie możliwości zakupu rosyjskiej ropy dostarczanej rurociągiem „Przyjaźń”, który stanowi źródło zaopatrzenia Węgier. Za pół roku ma wejść zakaz importu surowca z Rosji dostarczanego tankowcami.
Czytaj więcej
Bruksela „oszczędzi” dostawy rosyjskiej ropy rurociągiem „Przyjaźń” w imię zgody Węgier na embargo surowca. Za pół roku dostawy tankowcami staną się niemożliwe.
Rosjanie przetrzymują Ukraińców z południa kraju w punkcie kontrolnym
Około 400 samochodów przewożących osoby ewakuowane z południowej Ukrainy jest przetrzymywanych na rosyjskim punkcie kontrolnym w mieście Wasyliwka.
Stacja Suspline poinformowała, że samochodach jest wiele rodzin z dziećmi i małymi niemowlętami. Przyjechali oni głównie z miast Chersoń, Mariupol i Berdiańsk.
Wasyliwka to największy obsługiwany przez Rosję punkt kontrolny, przez który ewakuowani muszą przejść na terytorium kontrolowane przez Ukrainę.
Zełenski odwiedził żołnierzy w obwodzie charkowskim
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w niedzielę odwiedził żołnierzy, którzy stacjonują na froncie w obwodzie charkowskim.
Serbia podpisze nowy kontakt na dostawy gazu z Rosji
Czytaj więcej
Prezydent Serbii Aleksandar Vucic powiedział w niedzielę, że podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem uzgodnił nowy, trzyletni kontrakt na dostawy gazu.
Erdogan: Rozmowy z NATO nie są na oczekiwanym poziomie
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że w zeszłym tygodniu rozmowy z delegacjami fińską i szwedzką nie przebiegały na „oczekiwanym poziomie”, a Ankara nie może zatwierdzić ich wniosków o przyłączenie się do NATO.
- Dopóki Tayyip Erdogan jest szefem Republiki Turcji, zdecydowanie nie możemy powiedzieć „tak” krajom, które "wspierają terroryzm" – powiedział.
Bez poparcia wszystkich członków NATO Szwecja i Finlandia nie mogą przystąpić do sojuszu wojskowego.
Polska przekazała Ukrainie 18 nowoczesnych armatohaubic samobieżnych Krab kaliber 155 mm
Ta niezwykle skuteczna broń ma maksymalny zasięg 40 km i standardowy zasięg 30 km. - podaje Informacyjna Agencja Radiowa.
Proukraiński wiec w okupowanym Melitopolu
Rosja twierdzi, że w ciągu ostatnich 24 godzin zabiła 300 ukraińskich żołnierzy
Rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony Igor Konaszenkow twierdzi, że w ciągu ostatnich 24 godzin zginęło ponad 300 "nacjonalistów" (żołnierzy ukraińskich).
Cyryl: "duchy złośliwości” chciały podzielić prawosławny naród Rosji i Ukrainy
Czytaj więcej
Zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej patriarcha Cyryl powiedział, że rozumie decyzję Cerkwi ukraińskiej o zerwaniu więzi z Moskwą.
Gubernator Ługańska: cywile zabici w Siewierodoniecku
Gubernator obwodu ługańskiego oskarżył Rosję o systematyczne niszczenie miasta Siewierodonieck i mordowanie jego mieszkańców. Serhij Hajdaj powiedział, że w całej okolicy trwają zaciekłe walki.
Siewierodonieck to najbardziej wysunięte na wschód miejsce w Donbasie, które nadal znajduje się w rękach Ukrainy i jest obecnie kluczowym celem sił rosyjskich.
Gubernator Ługańska powiedział, że w ostatnich atakach zginęło więcej cywilów w mieście, a jego budynki, w tym bloki mieszkalne i kino, zostały zniszczone. Zaznaczył jednak, że wojska rosyjskie, które próbowały zdobyć kluczową drogę, zostały odparte.
Rosja będzie nadal dostarczać gaz do Serbii
Po rozmowie telefonicznej między Władimirem Putinem a Aleksandarem Vučiciem Kreml oświadczył, że przywódcy dyskutowali o sprawach Ukrainy i Kosowa oraz że oba kraje zawrą bliższe partnerstwo - podaje Reuters.
Vučić powiedział, że uzgodnił z Putinem trzyletni kontrakt na dostawy gazu, a dalsze szczegóły mają zostać sfinalizowane z Gazpromem.
Komatsu wraca na Ukrainę
Japoński producent sprzętu budowlanego postanowił wznowić dostawy na tereny nie objęte działaniami wojennymi.
Czytaj więcej
Japoński producent maszyn i urządzeń budowlanych Komatsu wznowił dostawy swoich produktów na Ukrainę. Japończycy wierzą w ukraiński sektor wydobywczy.
Pociski uderzyły w rodzinne miasto Zełenskiego
Rosyjskie ministerstwo obrony twierdzi, że pociski zniszczyły duży arsenał armii ukraińskiej w Krzywym Rogu, rodzinnym mieście prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - donosi państwowa agencja prasowa Tass.
Ministerstwo Obrony poinformowało również, że rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły ukraiński myśliwiec SU-25 w Dnieprze.
Ambasador Rosji w Wielkiej Brytanii: zabijanie cywilów nie jest naszym pomysłem
Czytaj więcej
Zarzuty popełnienia zbrodni wojennych w ukraińskim mieście Bucza to „fabrykacja” - stwierdził w niedzielę ambasador Rosji w Wielkiej Brytanii.
Zacharowa o kryzysie zbożowym: głównym katalizatorem były antyrosyjskie sankcje Zachodu
Czytaj więcej
Rosja odrzuciła oskarżenia, że jej inwazja na Ukrainę stworzyła poważne zagrożenia dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego, obwiniając zamiast tego sankcje Zachodu.
Życzenia miastu i jego mieszkańcom złożył mer Kijowa Witalij Kliczko
Kijów obchodzi 1540 rocznicę założenia miasta
Mariupol: rośnie ryzyko epidemii. Niepogrzebane ciała w supermarkecie
Rosjanie zwożą zwłoki ludzi do jednego z supermarketów w Mariupolu — poinformował Petro Andruszczenko, doradca mera tego miasta.
"Rosjanie zwożą tam ciała ofiar, które zostały wymyte z grobów podczas próby przywrócenia dostaw wody. Po prostu zwożą je jak śmieci" - relacjonuje Andruszczenko i publikuje zdjęcie ciał leżących na podłodze przy sklepowych kasach.
Gazprom potwierdził, że Rosja nadal wysyła gaz do Europy przez Ukrainę
Rosyjski producent gazu podał, że jego dostawy przez punkt wejścia Sudża wyniosły 44,1 mln m3, w porównaniu z 43,95 w sobotę.
Liczba ta jest nadal niższa niż w maju (95,8 mln m3), zanim Ukraina zatrzymała trasę przez Kijów z powodu wojny.
Według agencji Reutera wniosek o dostawę gazu przez inny punkt wejścia, Sochranowka, został odrzucony przez Ukrainę.
Ukraińcy: ponad 30 tysięcy Rosjan zginęło podczas wojny
Najnowszy komunikat Straży Granicznej
Od 24.02 funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych 3,684 mln osób z Ukrainy. W sobotę 28.05 było to 25,2 tysięcy osób.
Brytyjski wywiad: Rosja wykorzystuje globalne bezpieczeństwo żywnościowe do własnych celów
Rosja zademonstrowała, że jest gotowa wykorzystać globalne bezpieczeństwo żywnościowe do własnych celów politycznych, a następnie zaprezentować się jako rozsądny aktor i obwiniać Zachód za wszelkie niepowodzenia - napisał brytyjski wywiad w codziennym komunikacie.
Podejmowana przez Rosję próba zmniejszenia dotkliwości sankcji międzynarodowych również podkreśla straty, jakie sankcje przynoszą reżimowi.
Ponad 682 dzieci zostało zabitych lub rannych w Ukrainie
Według oświadczenia rządu na Ukrainie ponad 682 dzieci zostało rannych lub zabitych. 242 dzieci zginęło, a 440 zostało rannych. Liczby te nie są ostateczne, ponieważ trudno jest potwierdzić doniesienia w miejscach aktywnych walk. Najwięcej ofiar było w Doniecku (153), Kijowie (116) i Charkowie (108).
Krym: cywile nie są przyjmowani do szpitali
Siły zbrojne Ukrainy oskarżyły rosyjskie władze na Krymie o zmuszanie szpitali do odmowy przyjęcia pacjentów cywilnych celem zwolnienia łóżek dla rosyjskich żołnierzy. Zintensyfikowano również pobieranie krwi.
Zginął kolejny rosyjski dowódca
Siły Zbrojne Ukrainy donoszą, że Aleksander Dosiagajew, dowódca batalionu szturmowego ze 104. pułku szturmowego w Rosji, został zlikwidowany
Bogusław Chrabota: Kissinger nie zauważył, że świat się zmienił
Cenię sobie realizm, ale taki, co odnotowuje efekt zmiany. Czyli resetuje się co jakiś czas. Przez całe polityczne życie Kissingera Rosja była jedną ze stron bipolarnej geopolityki. Ale to się kończy. Albo już skończyło.
Czytaj więcej
Henry Kissinger objawił się w Davos jak legendarny „starzec z gór" i nawoływał Ukrainę do oddania Kremlowi części swojego terytorium w imię zaprzestania dalszego antagonizowania Rosji i zapewnienia jej właściwego miejsca w europejskim układzie sił. Tego wymaga – jego zdaniem – polityczny realizm. Ten sam realizm, dzięki któremu były doradca ds. bezpieczeństwa i sekretarz stanu zapewnił sobie miejsce w annałach amerykańskiej polityki, ale też i ten, który dyktował mu popieranie zamachów stanu (Pinochet obalający Allende) czy bombardowanie w czasie wojny wietnamskiej niezaangażowanej w konflikt Kambodży.
Szef kijowskiej administracji obwodowej: Białoruś nie prowadzi aktywnych działań przy granicy
Ołeksij Kułeba, szef administracji obwodu kijowskiego na swoim kanale w serwisie Telegram pisze, że Białoruś "nie prowadzi aktywnych działań w pobliżu granicy z Ukrainą na terenach graniczących z obwodem kijowskim". "Wraz z komendantem kijowskiej policji, Andrijem Niebytowem odwiedziliśmy rejony przygraniczne. Chcielibyśmy zapewnić, że nie zauważyliśmy aktywności po białoruskiej stronie granicy" - napisał Kułeba. "Warto pamiętać, że wojna trwa na wszystkich frontach, w tym wojna informacyjna. Musimy zrozumieć, że każdy z nas jest źródłem informacji. Nie rozprzestrzeniajmy niezweryfikowanych informacji i trzymajmy się wyłącznie oficjalnych źródeł" - dodał Kułeba.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Rosjanie sięgają po przestarzały sprzęt
"Aby uzupełnić swoje straty wróg wzmacnia zgrupowania swoich wojsk przestarzałymi systemami uzbrojenia i sprzętem wojskowym, w szczególności czołgami T-62 i bojowymi wozami piechoty BMP-1 (w Polsce znane jako BWP-1 - red.)" - czytamy w najnowszym komunikacie Sztabu Generalnego armii Ukrainy. Czołgi T-62 wchodziły do wyposażenia armii w 1961 roku, a BMP-1 - w 1966 roku.
Ukraińska armia odparła w Donbasie siedem ataków w ciągu doby
Dowództwo Operacji Sił Połączonych informuje na Facebooku, że wieczorem 28 maja walki trwały jeszcze w trzech miejscach. "Wróg używa lotnictwa bojowego i przeprowadza ataki rakietowe oraz naloty na infrastrukturę cywilną i obszary mieszkalne" - czytamy w komunikacie Dowództwa Operacji Sił Połączonych. W ciągu doby Rosjanie mieli ostrzelać 40 miejsc w obwodach donieckim i ługańskim. Tylko w obwodzie donieckim zniszczono lub uszkodzono 14 budynków mieszkalnych oraz jedną fabrykę. Co najmniej trzech cywilów zginęło, a pięciu zostało rannych w wyniku ataków. Dane o stratach i zniszczeniach w obwodzie ługańskim wciąż spływają. Ukraińska armia odpierając rosyjskie ataki w Donbasie zniszczyła jeden czołg i sześć pojazdów wroga. Jednostki obrony przeciwlotniczej zestrzeliły jeden bezzałogowy statek powietrzny Orlan-10.