Chiny: Czy dzięki sankcjom USA wobec Rosji świat stanie się lepszy?

Sankcje nigdy nie były skutecznym sposobem rozwiązywania problemów. Chiny zawsze sprzeciwiały się jednostronnym sankcjom - powiedziała rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying.

Publikacja: 23.02.2022 11:22

Rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying

Rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying

Foto: PAP/EPA, HOW HWEE YOUNG

amk

Chiny skrytykowały Zachód za nałożenie na Rosję sankcji po uznaniu przez Putina niepodległości Doniecka i Ługańska i ingerencji militarnej na tych terenach.

Pekin  uważa, że jedynymi metodami rozwiązania trudnej sytuacji są konsultacje i dialog - donosi  chińska telewizja CGTN, powołując się na rzeczniczkę MSZ Hua Chunying.

- Sankcje nigdy nie były skutecznym sposobem rozwiązywania problemów. Chiny zawsze sprzeciwiały się jednostronnym sankcjom – powiedziała rzeczniczka podczas konferencji prasowej, zapytana o to, czy Pekin przyłączyłby się do Zachodu w stosowaniu restrykcyjnych środków wobec Moskwy.

Czytaj więcej

Ukraiński parlament chce sankcji wobec członków rosyjskiej Dumy

Hua spytała dziennikarzy, co dały sankcje poprzednio nałożone przez USA na Rosję: - Czy rozwiązało to problem? Czy świat będzie lepszy dzięki sankcjom USA wobec Rosji? Czy bezpieczeństwo Europy będzie dzięki temu większe?

Rzeczniczka zauważyła, że poprzednie sankcje „spowodowały poważne trudności w gospodarce i w życiu ludzi w zainteresowanych krajach”, dodając, że w przypadku Ukrainy Stany Zjednoczone „nie powinny podważać uzasadnionych praw i interesów” Chin i „innych stron”.

Komentując rosnące wciąż napięcie między Rosją a Ukrainą Hua stwierdziła, że Chiny maja nadzieję, ią obie strony "wykażą się powściągliwością".

Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak: Nie wierzę, że Donaldowi Trumpowi nie zależy na Europie
Konflikty zbrojne
Nadzwyczajny szczyt w Paryżu. Europejscy liderzy będą omawiać działania Donalda Trumpa ws. Ukrainy
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1088
Konflikty zbrojne
Kolejny etap rozejmu. Hamas zwolnił trzech więźniów
Konflikty zbrojne
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. „Dobre rozmowy" Zełenskiego z Vance'em