Zapowiedzi były szumne. Państwowa komisja ds. pedofilii, która powstała w 2019 r. w reakcji na film braci Sekielskich o pedofilii w Kościele, miała zająć się tym problemem także w innych środowiskach. Przyznano jej duże uprawnienia – w tym m.in. prawo do wpisywania sprawców przestępstw pedofilskich sprzed wielu lat do specjalnego rejestru.
PiS od początku traktowało jednak komisję jak niechciane dziecko. Ustawa o jej powołaniu przeszła przez parlament dość szybko, prezydent też nie zwlekał z podpisem. Schody zaczęły się później. Przez blisko rok żaden z podmiotów uprawnionych do tego, by zgłosić kandydatów na członków komisji nie zrobił tego. Potrzebny był kolejny film Sekielskich i kolejna debata ogólnospołeczna. W końcu komisję – w połowie 2020 r. – powołano. Dano jej wielomilionowy budżet, wynajęto biura, zatrudniono pracowników. W praktyce komisja zaczęła działać dopiero w listopadzie 2020.
Czytaj więcej
Stosunek do dzieci, do ich wychowania, także do ich pozycji w rodzinie będzie – bo musi być – przedmiotem sporów i kulturowych wojenek. Istnieje jednak sfera, w której możemy próbować zapewnić im maksimum bezpieczeństwa, niejako ponad podziałami.
Początki wydawały się obiecujące. Szef komisji, prof. Błażej Kmieciak, wziął się za pedofilię w Kościele. Trudno się temu w zasadzie dziwić – takie było oczekiwanie społeczne. Ale próbowano zbadać skalę zjawiska także w innych środowiskach. Bez powodzenia – organizacje harcerskie, sportowe, inne niż Kościół katolicki kościoły i związki wyznaniowe – wystąpienia komisji właściwie lekceważyły. Jej członkowie dość szybko odkryli, że narzędzia, które dano im do pracy to buble prawne. Ale apele do polityków o to, by zmienić ustawę o komisji pozostawały bez odzewu. Obudził się w końcu prezydent. Z jego inicjatywy ustawę ostatecznie zmieniono – tak jak chciała tego komisja.
Czytaj więcej
W piątek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy nowelizującej Prawo oświatowe inicjatywy "Chrońmy dzieci". Projekt przez krytyków jest określany mianem Lex Czarnek 3.0.