Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego przyjęła sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). Zgadza się na obowiązek umieszczania w sklepach urządzeń do napełniania opakowań wielokrotnego użytku na produkty spożywcze czy chemiczne. Dodatkowo rozporządzenie zakłada wprowadzenie zakazu pakowania owoców i warzyw.
Czytaj więcej
Francuski oddział McDonald’sa we współpracy z Checkpoint Systems wprowadza do swoich lokali rozwiązanie, które umożliwi lokalizowanie i identyfikację opakowań za pomocą RFID.
- Sprzedawcy detaliczni i hurtownicy popierają harmonizację przepisów UE dotyczących opakowań i prawdziwie zrównoważony jednolity rynek odpadów. Rozporządzenie powinno wspierać naszych członków w ich wysiłkach i musi zapewniać jasność i pewność prawa - mówi Christel Delberghe, dyrektor generalny EuroCommerce, branżowej organizacji handlowej. - Jesteśmy bardzo zaniepokojeni faktem, że Komitet dodał niejasny, niemożliwy do wdrożenia i niepotrzebny wymóg dotyczący stacji napełniania dla sprzedawców detalicznych, a także zakazy dotyczące opakowań owoców i warzyw - dodaje.
Zdaniem organizacji wybór optymalnego opakowania powinien opierać się na ocenie wpływu na środowisko oraz kluczowych terminach i koncepcjach. jak minimalna liczba rotacji, wymagania dotyczące ponownego użycia itp.
Sektor wątpi w sens obowiązkowych stacji napełniania. Ten pomysł budzi obawy z kilku powodów, w tym braku jasności prawa, ograniczonej przydatności i świeżości produktu, potencjalnego marnowania i psucia się żywności. Sklepy obawiają się też zakazu pakowania owoców i warzyw, głównie z powodów higienicznych i sanitarnych.