Właściciel Zary zawarł wieloletnią umowę na poliester z recyklingu

Inditex, do którego należy między innymi marka Zara, największy na świecie sprzedawca detaliczny odzieży, zawarł kontrakt z amerykańskim startupem Ambercycle na dostawy poliestru z recyklingu.

Publikacja: 26.10.2023 13:46

Sklep Zara w Dizingoff Center w Tel Awiwie

Sklep Zara w Dizingoff Center w Tel Awiwie

Foto: Bloomberg

Sprzedawcy detaliczni tzw. szybkiej mody, są pod presją ograniczania ilości odpadów będącej skutkiem ich działalności. Jednym ze sposobów na to, by faktycznie zmniejszyć ich ilość jest korzystanie z tworzyw pochodzących z wtórnego przetwarzania odpadów tekstylnych. Amerykański start-up Ambercycle jest producentem takiego poliestru, który odzyskiwany jest ze zużytych ubrań.

Inditex zawarł właśnie umowę z Ambercycle na „znaczną” część poliestru produkowanego przez amerykańską firmę i sprzedawanego pod marką cycora. Dzięki temu właściciel Zary ma zbliżyć się do celu, jaki wyznaczył sobie na 2030 rok, czyli osiągnięcie 25 procentowego udziału recyklowanych materiałów w swojej sprzedaży.

Czytaj więcej

Zara otwiera swój największy sklep na świecie. Nadciąga era megabutików

Dla Ambercycle kontrakt z Inditexem to z kolei szansa na rozwinięcie skrzydeł. Warta 70 mln euro umowa pozwoli firmie wybudować zakład, w którym będzie można produkować cycorę na masową skalę. Fabryka ma osiągnąć zdolności produkcyjne w 2025 roku, a umowa z gigantem odzieżowym gwarantuje zbyt przez kolejne trzy lata. Zara już stosuje produkt Ambercycle w swojej submarce Zara Athleticz. W nowej kolekcji znalazły się produkty zawierające do 50 procent cycory.

- Chcemy pobudzac innowacje, aby zwiększać skalę nowych rozwiązań, procesów i materiałów, by umożliwić recykling tekstyliów w tekstylia – mówił, w cytowanym przez Reuters oświadczeniu, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Inditex, Javier Losada.

Umowa z Ambercycle nie jest jedyną inwestycją Inditexu w startupy zajmujące się recyklingiem tekstyliów. W 2022 roku koncern podpisał wartą 100 mln euro trzyletnią umowę z fińską firmą Infinited Fibre Co. obejmującą zakup włókien z recyklingu.

Czytaj więcej

H&M nie wspiera łamania praw pracowników. Koniec współpracy z firmami w Mjanmie

Hiszpański koncern łączy także siły z konkurentami na macierzystym rynku. W Hiszpanii Inditex razem z H&M, Mango i innymi firmami odzieżowymi, stworzył stowarzyszenie zajmujące się gospodarką odpadami odzieżowymi. Koncerny chcą być dzięki temu stowarzyszeniu gotowe na obowiązek selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych, którego wprowadzenie w państwach członkowskich UE wyznaczone jest na styczeń 2025 roku.

Handel
Pierwszy sklep, gdzie za wejście trzeba zapłacić
Handel
Polskie marki wygrywają z zagraniczną konkurencją
Handel
UE proponuje USA pokój. I szykuje się na wojnę
Handel
Polacy kupują Gucci i Louis Vuitton także z drugiej ręki
Handel
CCC odwołało debiut Modivo na GPW. Akcje zyskują po wstępnych wynikach kwartału