Armatorzy naciskani przez banki, by chronili klimat

Banki finansujące firmy żeglugowe żądają od nich surowszego dbania o środowisko, bo naciskają na nich inwestorzy, by bardziej uwzględniali ekologię — stwierdziła Boston Consulting Group (BCG).

Publikacja: 19.10.2021 21:44

Armatorzy naciskani przez banki, by chronili klimat

Foto: Bloomberg

Na armatorów, którzy przewożą ok. 90 proc. światowego handlu, przypada niemal 3 proc. światowych emisji CO2 i BCG przewiduje, że ten sektor będzie potrzebować 2,4 bln dolarów na osiągnięcie zerowych emisji netto do 2050 r. Z tej sumy 500 mld będzie potrzebne od teraz do 2030 r., a reszta czyli 1,7 bln — od 2030 do 2050 r. Większość tej ostatniej sumy pójdzie na prace nad nowymi paliwami.

- Żądania przestrzegania środowiska, społecznej odpowiedzialności i ładu korporacyjnego (ESG) już skłaniają banki do większego działania. Żegluga już to odczuwa, armatorzy są pod presją — powiedział Reuterowi Peter Jamesom, partner BSG, która jest firmą doradczą konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow w listopadzie. — Patrząc na pożyczki na nowe aktywa banki zamierzają stworzyć swym działaniem większy kanał do redukcji emisji CO2. Banki widzą też, że firmy ubezpieczeniowe są pod presją akcjonariuszy, co również powoduje, że fundusze emerytalne dokonują ponownej oceny — powiedział Jameson.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Handel
Polacy oszczędzają i ostrożnie wydają. Dla listopadowych wyprzedaży zrobią wyjątek
Handel
Dyskonty zdobyły rynek, ale klienci mogą mieć mniejszy wybór
Handel
Dyskonty tną ofertę, ale wojna cenowa szybko się nie skończy
Handel
Sieć dyskontów z Malezji otwiera pierwszy polski sklep w Zabrzu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Handel
Polacy mogą zaskoczyć rynek wydatkami w listopadzie