Podczas gdy w ubiegłorocznym badaniu ESG Monitor tylko 29 proc. polskich respondentów uważało, że sprawy w kraju idą w dobrym kierunku, to w tym roku ten odsetek zwiększył się do 50 proc. – dowodzi ogłaszany w środę raport firmy SEC Newgate, który podsumowuje wyniki badania ponad 14 tys. mieszkańców 13 państw, w tym Polski.

Efekt świeżości

Nasz kraj nie tylko wypadł lepiej niż globalna średnia pod względem optymizmu swoich mieszkańców (47 proc.), ale odnotował też rekordową poprawę nastrojów. Choć nadal daleko nam do rekordzistów, w tym zwłaszcza Zjednoczonych Emiratów Arabskich (gdzie 97 proc. badanych jest przekonanych, że sprawy w kraju idą w dobrym kierunku) i Singapuru (86 proc.).

Jak komentuje Bartłomiej Kupiec, partner zarządzający SEC Newgate CEE, jednym z kluczowych elementów mających wpływ na wzrost zaufania jest tzw. spójność społeczna, której nie sprzyja poszukiwanie przez polityków wewnętrznego wroga (co jest częstą praktyką w okresie kampanii wyborczych). - W przypadku naszego kraju istotne znaczenie ma również potencjalne zagrożenie zewnętrzne ze strony Rosji, które jest silnym czynnikiem jednoczącym tkankę społeczną. Dlatego nowy rząd, czerpiący jeszcze z efektu świeżości, może być powodem tak dużej zmiany wyników rok do roku – dodaje Kupiec.

Zdrowie i bezpieczeństwo

Sprawdzianem dla rządzących będzie ich podejście do spraw, jakie – zdaniem Polaków – są najważniejsze dla przyszłości kraju. W tym roku na tej liście widać kilka istotnych zmian. Na pierwsze miejsce (z drugiego w 2023 r.) awansowała kwestia zapewnienia wszystkim obywatelom wysokiej jakości i przystępnej cenowo opieki zdrowotnej, którą podkreśla 61 proc. badanych w Polsce i 64 proc. na świecie (gdzie także jest to sprawa nr 1). Kolejne miejsca na liście najważniejszych kwestii dla przyszłości kraju zajmują: zapewnienie bezpieczeństwa energetyczno-paliwowego (w tym przystępnych cen energii i paliw) –bardzo ważne dla 57 proc. badanych Polaków, oraz przeciwdziałanie przestępczości i przemocy (56 proc. wskazań).

Niemal równie ważne są dla Polaków (po 55 proc. wskazań) wzmocnienie gospodarki i poprawa zdolności obronnych kraju. Natomiast wraz ze spadkiem inflacji na szóste miejsce spadło w Polsce rozwiązanie problemu rosnących kosztów życia, które jeszcze w zeszłym roku najczęściej wskazywaliśmy jako kluczową kwestię dla przyszłości kraju.