To już szósta edycja raportu. W tym roku bada on m.in. stan gospodarek 11 krajów Europy Środkowo-Wschodniej w okresie od 2004 do 2022 r. Kilkudziesięciu ekspertów ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie pochyla się nad inflacją, wpływem wojny w Ukrainie na gospodarkę Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, rosnących kosztów obsługi długu publicznego, zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego, bezpieczeństwa energetycznego, rynku pracy, zrównoważonego rozwoju oraz wielu innych kwestii kluczowych dla regionu.
– Raport ma na celu umożliwić liderom biznesu, przedstawicielom administracji i samorządowcom oraz organizacjom pozarządowym efektywniejsze podejmowanie decyzji w czasach wielkich wyzwań społecznych i gospodarczych, związanych m.in. z wojną w Ukrainie, wysoką inflacją, falami migracji, rozwojem sztucznej inteligencji czy potrzebą ochrony klimatu – piszą jego autorzy.
Wejście do UE
Sporo miejsca poświęcają skutkom wejścia 11 krajów Europy Środkowo-Wschodniej do Unii Europejskiej. Zwracają uwagę, że nastąpiło ono, z wyjątkiem Słowenii i Czech, w warunkach bezprecedensowo dużej rozpiętości w poziomie rozwoju gospodarczego w stosunku do państw tworzących jej „rdzeń”.
PKB na głowę mieszkańca w grupie EŚW-11 stanowił w 2004 r. przeciętnie zaledwie 53 proc. średniej dla całej Unii. Dla porównania w latach 1980–1986, kiedy do Wspólnoty przyjmowano kraje z południa Europy, wskaźnik ten wynosił 72 proc. i wahał się w przedziale od 60 (Portugalia) do 76–80 proc. (Hiszpania i Grecja). Po wejściu do UE kraje EŚW-11, w odróżnieniu od krajów śródziemnomorskich, doświadczyły szybkiego procesu konwergencji dochodowej, który spowodował, że po 15 latach członkostwa nadrobiły one aż 24 pkt proc. dystansu rozwojowego do Unii. Równocześnie wyprzedziły, średnio jako grupa, pod względem poziomu PKB na mieszkańca, Grecję i Portugalię, odrabiając przeważającą część dystansu rozwojowego do krajów śródziemnomorskich.
Pandemia i wojna
Mocno w tym wszystkim namieszały najpierw Covid-19, a potem napaść Rosji na Ukrainę. Autorzy raportu zauważają, że w 2020 r. dotychczasowe, korzystne tendencje w obszarze wzrostu gospodarczego w krajach EŚW-11 uległy odwróceniu. Wszystkie kraje tej grupy w związku z pandemią Covid-19 i gwałtownym ograniczeniem skali działalności gospodarczej, głównie na skutek restrykcji administracyjnych (lockdowny) i załamania popytu, wpadły w recesję.