Jak co roku, w trakcie Forum Ekonomicznego odbyło się spotkanie zorganizowane przez redakcję „Rzeczpospolitej” z udziałem liderów świata biznesu oraz ministra finansów. – Bardzo się cieszę, że udało się spotkać, bardzo te spotkania cenię. Dla mnie dialog z rynkiem był zawsze bardzo istotny. Mój poprzednik, minister Tadeusz Kościński, głosił tezę pro-klienckości, klientocentrynczności. To i moja dewiza, gdy pełniłam poprzednie funkcje – mówiła minister finansów Magdalena Rzeczkowska w trakcie inauguracji spotkania, w którym wziął też udział wiceminister Artur Soboń oraz szef Krajowej Administracji Skarbowej, wiceminister finansów Bartosz Zbaraszczuk.
– To dewiza nas wszystkich, by wyzwania, problemy rozwiązywać w duchu rozmowy. Tak było, jeśli chodzi o zmiany w PIT, również w pracach nad zmianami w CIT. Mam nadzieję, że odbierają to państwo jako konstruktywną postawę MF. W sferze podatków musimy poszukiwać kompromisu – podkreśliła minister Rzeczkowska. – Doskonale rozumiem państwa potrzebę, by prawo było stabilne, by było jak najbardziej jasne. To ogromne wyzwanie. Jesteśmy w ciągłym dialogu, pracy nad ulepszeniem systemu. Ważne, by rynek miał czas na przygotowanie się do zmian, bo w dzisiejszym świecie każda zmiana to zmiana systemu cyfrowego, co wymaga nakładów – podkreśliła Rzeczkowska.
Dialog na wielu poziomach
W trakcie rozmowy Roman Jamiołkowski z BAT Polska pytał przedstawicieli resortu finansów o kwestię rewizji dyrektywy akcyzowej. – Chcielibyśmy jako branża zachęcać państwa do aktywności w tym zakresie. Jest apel o to, by Polska budowała tę dyskusję – podkreślił Jamiołkowski, który pytał też o kwestię saszetek tytoniowych i ich regulacji.
W odpowiedzi wiceminister Artur Soboń podkreślił, że Polska nie jest bierna w sprawie akcyzy. Soboń zwrócił uwagę na niedawno pismo, jakie zostało skierowane do czeskiej prezydencji w sprawie prac nad dyrektywą. – Nigdy nie było tak, że byliśmy biernym obserwatorem. To, że mówimy czasami o analizach, nie oznacza, że się tylko przyglądamy – podkreśliła Rzeczkowska.
Czytaj więcej
Najbardziej wartościowe dyskusje o przyszłości systemu ochrony zdrowia to takie, w które zaangażowane jest szerokie grono interesariuszy. Również na poziomie państw Europy Środowo-Wschodniej wymiana doświadczeń i myśli w tym temacie jest niezwykle istotna, szczególnie wobec wspólnych wyzwań, przed jakimi stoją te systemy. Jak efektywnie wdrożyć współpracę w tym zakresie między państwami naszej części Europy? Jakie cele są najważniejsze i możliwe do osiągnięcia – zastanawiali się uczestnicy debaty w Salonie „Rzeczpospolitej” podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.