Aktualizacja: 09.05.2025 22:03 Publikacja: 22.02.2023 03:00
Foto: Bloomberg
Luty w dużej mierze odwrócił pozytywne tendencje na rynkach wschodzących, jakie obserwowaliśmy w styczniu. Do gry wrócił temat stóp procentowych w USA, a dokładnie ich docelowy poziom. Po dobrych danych z gospodarki oraz wyższej inflacji inwestorzy oczekują, że cykl podwyżek nie zakończy się w maju. Perspektywa silniejszego zacieśniania polityki monetarnej przez Fed wzmocniła dolara i osłabiła akcje rynków wschodzących.
Jeszcze niedawno część azjatyckich indeksów akcji notowała dwucyfrowe stopy zwrotu od początku roku. Gwiazdą pierwszych tygodni był choćby Hang Seng, który w styczniu zyskał 10,4 proc., tymczasem obecnie jest już niecałe 4 proc. powyżej zamknięcia 2022 r. Mocne zwyżki w Azji wyniosły w pierwszym miesiącu notowania funduszy do ścisłej czołówki – z końcem stycznia średni wynik w grupie funduszy akcji azjatyckich bez Japonii wynosił równe 7 proc., co dawało trzecią lokatę za funduszami akcji polskich małych i średnich spółek oraz akcji globalnych rynków wschodzących (gdzie również znajdziemy akcje azjatyckie). Luty niestety nie będzie już tak udany – teraz przeciętny wynik w grupie funduszy akcji azjatyckich to niecałe 5 proc. po blisko dwóch miesiącach tego roku.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Piątek na GPW stał pod znakiem rekordów. WIG20 ustanowił nowy rekord hossy., WIG, mWIG40 oraz sWIG80 ustanowiły...
WIG, mWIG40 oraz sWIG80 podczas czwartkowej sesji ustanowiły nowe historyczne rekordy. Na plusie, niemal przez c...
Po wczorajszych znacznych spadkach, ale i kontrze pod koniec sesji, w środę główne warszawskie indeksy rosną. Pu...
Choć na większości europejskich rynków jest dziś w miarę spokojnie, to na krajowych inwestorów najwyraźniej padł...
W pierwszym kwartale w Europie przeprowadzono więcej IPO niż rok temu. W statystykach mocno zaznaczyła się polsk...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas