O konkretnych rozwiązaniach opowiadali wczoraj szefowie Toyoty, Electroluxa i 3M. Na temat zaangażowania w szereg działań - od promocji zdrowia, wolontariatu, sportu po edukację, mówił Carl Klemm, prezes Toyota Motor Manufacturing Poland. Wałbrzyska fabryka m.in. organizuje półmaratony, akcje promujące ochronę środowiska, a przede wszystkim zachęca swoich pracowników do działań na rzecz własnych dzielnic. W wolontariacie uczestniczy 300 osób. Firma ma także budżet na finansowe wspieranie inicjatyw w Wałbrzychu.
Chris Howitt, dyrektor techniczny 3M Polska podkreślał, że 3M chciałaby dostarczyć do każdej firmy i każdego mieszkańca innowacyjne rozwiązania. W swoim portfolio ma aż 55 tysięcy produktów. – Naszą siłą są poszukiwania nowych, lepszych rozwiązań w oparciu o kreatywność naszych pracowników. Każdy ma dostęp do laboratoriów, których na świecie mamy aż 85. Tworzymy także centra techniczne. Jedno z nich jest we Wrocławiu – zaznaczył dyrektor. Koncern stawia na naukę i edukację, współpracuje z uniwersytetami na świecie i w Polsce.
Sebastian Gulka, dyrektor fabryki Electroluxa w Świdnicy podkreślał znaczenie współpracy z lokalnymi dostawcami. – W naszych trzech fabrykach, w Świdnicy, Oławie i Żarowie, większość poddostawców to firmy lokalne, które rozwijają się wraz z nami, jak choćby Mercus czy JK Metal. W tej chwili budujemy sieć serwisantów – poinformował.
O znaczeniu samej strefy dla rozwoju regionu mówiła Barbara Kaśnikowska, prezes WSSE Invest-Park. – Nasza strefa to 41 podstref w czterech województwach, w których działa 151 firm, dających zatrudnienie ponad 35-ciu tysiącom ludzi – wyliczała. Ponad 91 proc. firm ma zasięg globalny. Wnoszą do regionu nowoczesne rozwiązania technologiczne, innowacyjność, nową kulturę pracy, a zarazem dają szansę na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. - Są jak wieloryb, przyciągający całą ławicę drobnych ryb. To buduje swoisty, gospodarczy ekosystem – stwierdziła Kaśnikowska.
Według wiceministra gospodarki Ilony Antoniszyn-Klik, ważne jest przyspieszenie zmian, jakie wprowadzono do stref w ostatnich 2 latach. – Przed nami jednak wiele wyzwań, jak dofinansowanie infrastruktury lokalnej, uelastycznienie działań dostawców prądu czy gazu i wreszcie budowanie dobrego systemu edukacji – przyznała. Jak podkreśliła, szansą rozwoju będzie jednak nowy okres finansowania w Unii Europejskiej.