Otwarte kina. Co można obejrzeć w walentynki?

W najbliższych dniach w kinach będzie można „upolować” znakomite tytuły. Do regularnej dystrybucji wchodzą „Filonek bezogonek”, „Skłodowska” i dokument „Helmut Newton. Piękno i bestia”.

Publikacja: 12.02.2021 10:54

Otwarte kina. Co można obejrzeć w walentynki?

Foto: AFP

12 lutego otwierają się kina. Na razie „warunkowo”. Jeśli liczba przypadków Covid-19 zwiększy się, rząd będzie rozpatrywał powrót do zaostrzeń. Ale na razie na pewno można pójść do kina, w którym sala ma prawo być wypełniona w 50 procentach. Dystrybutorzy obawiają się wprowadzania na ekrany filmów, gdy działają na razie tylko małe kina i nie wiadomo jak długo będą one otwarte i czy widzowie zdecydują się do nich pójść.

A jednak w najbliższych dniach będzie można „upolować” znakomite tytuły. Na razie wchodzą do regularnej dystrybucji trzy obrazy: „Filonek bezogonek”, „Skłodowska” i dokument „Helmut Newton. Piękno i bestia”. Wraca film „Tylko zwierzęta nie błądzą”, który przed zamknięciem kin był na ekranach zaledwie jeden dzień. Inne filmy będą na razie pokazywane wyłącznie na specjalnych seansach przedpremierowych. 

„Zabij to i wyjedź z tego miasta”, reż. Mariusz Wilczyński
Dystrybucja: Gutek Film
Pełnometrażowa animacja, która zdobyła worek nagród na wielu światowych festiwalach, wygrała też w grudniu ub. roku odbywający się wirtualnie Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Bardzo osobisty , bolesny film o ludziach, którzy odeszli, o niedokończonych rozmowach, o chwilach, których nie poświęcamy najbliższym, a potem jest już za późno. O żalu, jaki w nas potem się budzi.  Ale też o świecie, którego już nie ma.

„Na rauszu”, reż Thomas Vinterberg
Dystrybucja: Best Film
Zdobywca Europejskich Nagród Filmowych dla najlepszego filmu roku, za reżyserię, scenariusz i rolę Mads Mikkelsen. Historia czterech nauczycieli, którzy postanawiają sprawdzić teorię norweskiego naukowca utrzymującego, że mała ilość alkoholu we krwi (0,05 promila) otwiera człowieka na świat, czyni bardziej kreatywnym i przyjaznym. Więc piją. I niektórzy z nich przekroczą granicę, poza którą zaczyna się dramat. To również film o ludziach, którzy chcą przerwać stagnację, w jaką wpadli. O potrzebie bliskości, przyjaźni, poczucia jedności.

„Jeszcze jest czas”, reż. Viggo Mortensen
Dystrybucja M2Films
Bardzo osobisty i bolesny debiut reżyserski wybitnego aktora Viggo Mortensena. Portret autorytarnego, konserwatywnego ojca i syna, który od niego uciekł do innego świata, ale teraz, po latach, musi zmierzyć się z jego starością i pogłębiającą się demencją. Wiele tu delikatności i półcieni. W roli starego ojca wystąpił 80-letni Lance Henriksen, a jego doskonałym partnerem jako syn jest sam Mortensen.

Skłodowska, reż. Marjane Satrapi
Dystrybucja: Monolith
Dystrybucja: Historia polskiej, dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla. Opowieść o jej młodości, gdy w Paryżu podejmuje studia chemiczne na Sorbonie i zaczyna rozbijać szklany sufit, konsekwentnie razem z mężem prowadząc badania, które doprowadziły do odkrycia radu i polonu. W rolach głównych wystąpili Rosamund Pike i Sam Riley

Helmut Newton: Piękno i bestia”, reż. Gero von Boehm
Dystrybucja: Best Film
Dokument o wybitnym, choć kontrowersyjnym fotografiku-prowokatorze, który zasłynął zdjęciami pięknych, nagich i silnych kobiet, rewolucjonizując modową fotografię. „Jeśli ktoś zamawiał zdjęcie u Newtona, to wiedział, że nie może się spodziewać obrazka uroczej dziewczyny na pięknej plaży. Fotografia modowa to zwykle piękno, atrakcyjność, łagodność. On zmuszał do zatrzymania się, myślenia — mówi w filmie naczelna „Vogue’a” Anna Wintour.

„Sound of Metal”, reż. Darius Marder
Dystrybucja: M2 Films
Historia muzyka, perkusisty, który tworzy muzyczny duet ze swoją dziewczyną. Gdy zaczyna gwałtownie tracić słuch, nie może dalej występować. A koszt implantów przekracza jego finansowe możliwości. Debiut Dariusa Mardera to także opowieść o miłości i życiu, ze znakomitą kreacją nominowanego do Złotego Globu Riza Ahmeda.

„Słudzy”, reż.  Ivan Ostrochovsky
Dystrybucja: Nowe Horyzonty
Scenariusz tego słowackiego dramatu napisała Rebecca Lenkiewicz, współautorka „Idy”. To również film czarno-biały. Jego akcja toczy się w latach 80. XX wieku. Dwaj pochodzący z prowincji młodzi klerycy zderzają się z autorytarnym systemem kościelnym, pełnym zdrad, wybujałych ambicji, spisków. Z systemem totalitarnym, niewiele różniącym się od tego, który panuje poza murami klasztoru.

Autopromocja
TURYSTYKA.RP.PL

Poszerzaj swoje horyzonty. Sprawdź najlepsze źródło branżowej wiedzy

CZYTAJ WIĘCEJ

„Tylko zwierzęta nie błądzą”, reż. Dominik Moll, reż. Dominik Moll
Dystrybucja: Aurora Films
W małym, francuskim, górskim miasteczku w czasie burzy śnieżnej ginie kobieta. Moll opowiada o pięciu obcych, nieznających się osobach, które miały kontakt z zaginioną. Każdy nosi w sobie jakąś tajemnicę, a z kolejnych rozdziałów filmu układa się ciekawa łamigłówka, pełna zranionych uczuć i ambicji. Kryminał staje się opowieścią o zdegenerowanym świecie.

„Filonek, bezogonek”, reż. Christian Ryltenius.
Dystrybucja: Nowe Horyzonty
I wrescie coś dla najmłodszych widzów. Filonek to bohater książeczek dla dzieci. Mały kotek bez ogonka, który mieszka w pobliżu gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Uppsali. W szwedzkiej animacji kotek należący do małej Brigitty gubi się w lesie i trafia do wielkiego miasta. Tam przeżyje niejedną przygodę zanim będzie mógł wrócić do domu.

Film
Mastercard OFF CAMERA: Kraków zalany słońcem i ciekawymi filmami
Film
Największe katastrofy finansowe Hollywood ostatnich miesięcy. Na liście gwiazdy
Film
Nieznane wywiady papieża Franciszka
Film
Bono gwiazdą Cannes. Na festiwalu odbędzie się premiera dokumentu o muzyku U2
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Film
Film o kocie, który ucieka po gigantycznej powodzi, podbił świat
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne