Aktualizacja: 09.08.2021 20:34 Publikacja: 09.08.2021 21:00
Foto: Adobe Stock
– Rok 2021 na pewno będzie rekordowy pod kątem liczby zgłoszeń – przewiduje Małgorzata Marczulewska, prezes stowarzyszenia Stop Nieuczciwym Pracodawcom. O ile w całym 2020 r. napłynęło ok. 850 skarg, to w pierwszym półroczu br. stowarzyszenie odebrało już ponad 600 wiadomości od osób zaniepokojonych swoimi relacjami z pracodawcą, z czego aż 400 w samym II kwartale. Główne problemy to kwestia szczepień, upałów w miejscu pracy i pracy w niedziele.
– Od maja jesteśmy wręcz zalewani pytaniami, czy pracodawca może zwolnić pracownika za brak szczepień. Ludzie pytają o to, czy możliwe jest przymusowe szczepienie i jakie mogą być konsekwencje odmowy – twierdzi Marczulewska. Sporo problemów wywołała też czerwcowa fala upałów. – Wielu przedsiębiorców zapomniało, że w czasie upału pracownik musi mieć zapewniony wolny dostęp do wody. Zgłaszano jej reglamentowanie lub wręcz trzymanie pod kluczem – wyjaśnia Marczulewska. Napływają też skargi odnośnie do konieczności pracy w niedzielę w dyskontach mimo sprzeciwu pracowników, a wiosną było sporo zgłoszeń osób, które obawiały się powrotu ze zdalnej pracy do biur. Ok. 120 tegorocznych skarg trafiło do prawników stowarzyszenia.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach chcemy rozmawiać o jeszcze silniejszym partnerstwie po...
Właściwe techniki prowadzenia auta pozwalają zredukować zużycie paliwa nawet o 25%. Oprócz tego, co jest równie...
Dzięki dyrektywie Women on Boards już we wszystkich krajach zwiększy się różnorodność płci we władzach. Na tej z...
Dwa dni, 44 wystąpienia, panele i dyskusje oraz ponad 700 uczestników – tak wyglądał VII Krajowy Kongres Forów S...
Na tegorocznych rekordowych targach Agrotech wspólne stoisko „Wieści Rolniczych” i „Rzeczpospolitej” stało się o...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas