Tanieją prawa do emisji CO2

Duża podaż praw do emisji dwutlenku węgla zbija ich ceny na giełdach, kosztują one najmniej od marca 2009 r.

Publikacja: 04.08.2011 15:00

Tanieją prawa do emisji CO2

Foto: Bloomberg

Utrzymujące się problemy finansowe na rynkach europejskich oraz niekorzystne informacje zza oceanu mają wpływ także na notowania dwutlenku węgla. Europejskie jednostki emisji (EUA) kosztują obecnie 10,3 euro za tonę.

- Zarówno widmo niewypłacalności Stanów Zjednoczonych, jak i kontrowersyjna decyzja o kolejnych dotacjach dla rządu greckiego spowodowały wzrost niepewności także na rynku carbon - ocenia dr Juliusz Preś z firmy doradczej Consus. Jego zdaniem, poza finansowymi problemami do kontynuacji spadków cen uprawnień do emisji CO

2

przyczyniły się decyzje, które w znaczny sposób zwiększą ilość uprawnień dostępnych na rynku.

Pierwsza z nich to przyjęcie przez państwa członkowskie propozycji Komisji Europejskiej, aby jeszcze przed rozpoczęciem w 2013 r. trzeciej fazy handlu uprawnieniami na europejskim rynku rozpocząć aukcję. Na aukcjach w 2012 r. ma być zaoferowane 120 mln jednostek emisji (EUA). Podaż uprawnień w jeszcze większym stopniu zwiększy Europejski Bank Inwestycyjny, który zdecydował o sprzedaży w czwartym kwartale 2011 r. 300 mln uprawnień pochodzących z rezerwy dla nowo powstających instalacji. Również skuteczne przeprowadzenie greckich aukcji, na których w lipcu sprzedano łącznie 3 mln jednostek, oraz zapowiedź wprowadzenia na rynek jeszcze w 2011 r. kolejnych 7 mln przyczyniły się do obniżenia cen.

Z kolei decyzja Parlamentu Europejskiego o odrzuceniu rezolucji postulującej zwiększenie unijnego celu redukcji emisji CO

2

z 20 proc. do 30 proc. w 2020 r. zdejmuje z przedsiębiorstw obowiązek dodatkowych zakupów certyfikatów, a co za tym idzie zmniejsza zapotrzebowanie na uprawnienia.

- Pomimo utrzymywania się tendencji spadkowej cen, ich wahania straciły na sile. W lipcu ceny zawierały się w przedziale 11,85-13,43 euro, a średnie odchylenie kształtowało się na poziomie 0,45 euro - dodaje dr Juliusz Preś.

IMM, Raport NOM, marzec 2025

"Rzeczpospolita" najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

Czytaj u źródła

Analityk wskazuje, że jeśli trend spadkowy się utrzyma na kolejnych sesjach, to z punktu widzenia analizy technicznej kolejnym poziomem wsparcia jest 10,10 euro. Z drugiej strony osiągnięcie w krótkim czasie ceny 12,50 euro lub wyżej mogłoby oznaczać zmianę trendu wynikającą np. z kupowania przez instalacje tanich uprawnień celem późniejszego ich wykorzystania w kolejnym okresie rozliczeniowym.

Ekonomia
W biznesie nikt nie może iść sam
Ekonomia
Oszczędna jazda – techniki, o których warto pamiętać na co dzień
Ekonomia
Złoty wiek dla ambitnych kobiet
Ekonomia
Rekordowy Kongres na przełomowe czasy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Ekonomia
Targi w Kielcach pokazały potęgę sektora rolnego