- Kupujemy Motorolę by chronić ekosystem Androida - powiedział na konferencji prasowej Andy Rubin, szef projektu Android w Google. Najpopularniejszy mobilny system operacyjny stosowany jest dziś przez ok. 40 producentów słuchawek z całego świata, którzy obsługują 231 operatorów w 123 krajach. Liczba aktywacji nowych słuchawek z Androidem obecnie przekracza 550 tys. dziennie.
Google kupiło patenty
Zagrożeniem dla finansowej strony funkcjonowania tej platformy mogą być jednak opłaty licencyjne, jakie musieliby płacić producenci sprzętu z Andoridem, jeśli uznane zostałyby choćby niektóre z oskarżeń, jakie pod adresem poszczególnych firm, m.in. Samsunga, wysuwa konkurencja, głównie Apple.
Firma składa kolejne pozwy przeciwko m.in. Samsungowi czy HTC, wskazując na urządzenia z Androidem wykorzystujące podobne rozwiązania jak telefony iPhone czy tablety iPad. W ubiegłym tygodniu Apple doprowadziło nawet do zablokowania dystrybucji tabletu Samsung Galaxy Tab 10.1 (oczywiście z systemem Android) na terenie Unii Europejskiej.
Ewentualne opłaty licencyjne mają kolosalne znaczenie dla planów producentów np. tabletów na najbliższe lata, bo w 2015 r. ich sprzedaż ma osiągnąć ok. 230-250 mln sztuk rocznie (na świecie). W 2010 r. było to zaledwie 20 mln.
Larry Page: chcemy się bronić
Wątpliwości co do własności intelektualnej, jaka stoi w centrum transakcji, nie pozostawia Larry Page, prezes Google. Napisał on w oświadczeniu: - Motorola to historia ponad 80 lat innowacji i rozwoju własności intelektualnej (...) firmy takie jak Apple czy Microsoft współpracują w antykonkurencyjnych atakach patentowych na Androida (...). Przejęcie pozwoli wzmocnić naszą pozycję konkurencyjną i portfolio patentów Google, przez co będziemy mogli skuteczniej chronić platformę przez antykonkurencyjnymi zagrożeniami ze strony Microsoftu, Apple i innych firm – oświadczył Larry Page.