USA chcą nałożyć sankcje na izraelski batalion. Jest reakcja Beniamina Netanjahu

Premier Izraela Beniamin Netanjahu odniósł się do doniesień zgodnie z którymi USA planują nałożyć sankcje na izraelski batalion Necach Jehuda, który działa na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Publikacja: 22.04.2024 05:02

Sankcje wobec izraelskiej jednostki miał rekomendować Antony'emu Blinkenowi specjalny panel Departam

Sankcje wobec izraelskiej jednostki miał rekomendować Antony'emu Blinkenowi specjalny panel Departamentu Stanu

Foto: PAP/EPA

arb

Sankcje oznaczałyby wstrzymanie wszelkiej pomocy wojskowej z USA dla jednostki, która jest oskarżana o łamanie praw człowieka.

Benjamin Netanjahu: Będę walczył z sankcjami wobec izraelskich jednostek

O możliwych sankcjach wobec izraelskiej jednostki napisał w sobotę portal Axios. Izraelska armia komentując tę publikację podkreśliła, że nie wie nic o tym, jakoby jej jednostka miała zostać objęta sankcjami.

W piątek USA ogłosiły sankcje związane z osadnictwem izraelskim na Zachodnim Brzegu, co odebrano jako wyraźny sygnał rosnącego niezadowolenia władz USA z polityki realizowanej przez premiera Beniamina Netanjahu i jego prawicowy rząd.

Teraz Netanjahu odniósł się do doniesień, jakoby sankcje miały zostać nałożone na izraelską jednostkę wojskową.

- Jeśli ktokolwiek sądzi, że może nałożyć sankcje na jednostkę IDF (Izraelskie Siły Obronne — armia Izraela) - będę z nim walczył z całych moich sił - oświadczył Netanjahu.

Czytaj więcej

Po izraelskiej akcji odwetowej. Iran: Nic wielkiego się nie wydarzyło. Izrael symptomatycznie milczy

Członek gabinetu wojennego Izraela: Sankcje wobec izraelskiej jednostki byłyby błędem

Członek izraelskiego gabinetu wojennego, Beni Ganc, były generał, w wydanym oświadczeniu poinformował, że rozmawiał w niedzielę z sekretarzem stanu USA, Antonym Blinkenem i poprosił go, aby USA jeszcze raz przemyślały kwestię sankcji wobec izraelskiego batalionu.

Tymczasem Departament Stanu poinformował, że Blinken rozmawiał z Gancem i ministrem obrony Izraela, Jo'awem Gallantem, o bezpieczeństwie Izraela i staraniach o to, aby konflikt w Gazie nie rozlał się w regionie, a także o potrzebie natychmiastowego zawieszenia broni i zwiększenia napływu pomocy humanitarnej do Strefy Gazy. W komunikacie Departamentu Stanu nie ma mowy o tym, by rozmowa dotyczyła sankcji wobec izraelskiej jednostki.

W 2022 roku dowódca batalionu Necach Jehuda otrzymał naganę, a dwóch oficerów zostało zdymisjonowanych w związku ze śmiercią palestyńskiego seniora, który miał również amerykańskie obywatelstwo

Ganc stwierdził jednak, że takie sankcje ze strony USA byłyby błędem, ponieważ podważałyby legalność działań prowadzonych przez Izrael w czasie wojny, a ponadto byłyby nieuprawnione, ponieważ Izrael ma niezależne sądownictwo, a armia stosuje się do zasad prawa międzynarodowego.

Wcześniej organizacja Pro Publica zajmująca się niezależnym dziennikarstwem śledczym podała, że specjalny panel Departamentu Stanu (Israel Leahy Vetting Forum) rekomendował przed kilkoma miesiącami Blinkenowi, aby liczne izraelskie jednostki wojskowe i policyjne zostały pozbawione pomocy USA w związku z oskarżeniami o łamanie praw człowieka. Incydenty, które były podstawą do oskarżeń wobec tych jednostek, miały miejsce na Zachodnim Brzegu, i wydarzyły się w większości przypadków przed rozpoczęciem wojny Izraela z Hamasem.

Izraelska armia zapewnia jednak, że batalion Necach Jehuda działa zgodnie z zasadami prawa międzynarodowego.

W 2022 roku dowódca batalionu otrzymał naganę, a dwóch oficerów zostało zdymisjonowanych w związku ze śmiercią palestyńskiego seniora, który miał również amerykańskie obywatelstwo. Mężczyzna został wcześniej zatrzymany przez żołnierzy batalionu na Zachodnim Brzegu.

Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski w Polsce. Spotka się z Donaldem Tuskiem
Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa
Dyplomacja
Król Karol III przyjedzie do Polski. Pierwsza wizyta w Auschwitz-Birkenau
Dyplomacja
Jest projekt porozumienia ws. końca wojny w Strefie Gazy. Przełom?