G20 zmieni się w G21? Rozszerzenie może zostać ogłoszone w piątek

Grupa G20, składająca się z 20 największych gospodarek świata, przyzna członkostwo Unii Afrykańskiej - podaje Reuters powołując się na źródła dyplomatyczne.

Publikacja: 07.09.2023 14:05

Indie przewodniczą obecnie grupie G20

Indie przewodniczą obecnie grupie G20

Foto: AFP

arb

Unia Afrykańska, organizacja regionalna zrzeszająca 55 państw Afryki, będzie mieć w G20 status podobny do UE - jedynego bloku regionalnego, który obecnie jest pełnoprawnym członkiem G20. Dotychczas Unia Afrykańska miała status "zaproszonej organizacji międzynarodowej".

Kiedy Unia Afrykańska oficjalnie zostanie członkiem G20?

Przedstawiciel Unii Afrykańskiej potwierdził w rozmowie z agencją Reutera, że organizacja została stałym członkiem G20.

Czytaj więcej

Czy Indie zmienią nazwę? To może wydarzyć się już we wrześniu

Z kolei przedstawiciel RPA, które należy do G20 podał, że kwestia ta wciąż jest omawiana i może zostać potwierdzona do piątku.

Według przedstawiciela RPA nadal istnieje możliwość, że któryś z członków G20 zablokuje rezolucję w kwestii pełnego członkostwa dla Unii Afrykańskiej.

G20 składa się obecnie z 19 państw i Unii Europejskiej

Nie jest jasne czy decyzja o poszerzeniu G20 o Unię Afrykańską zostanie ogłoszona na szczycie przywódców państw G20 w New Delhi, w weekend.

Dwa źródła w Indiach twierdzą, że członkostwo Unii Afrykańskiej w G20 zostanie sformalizowane w przyszłym roku, gdy przewodnictwo G20 przejmie od Indii Brazylia.

Jedno z anonimowych źródeł z Indii twierdzi, że przyznaniu pełnego członkostwa w G20 Unii Afrykańskiej nikt się nie sprzeciwiał.

Kto publicznie popierał członkostwo Unii Afrykańskiej w G20?

Premier Indii, Narendra Modi, napisał w czerwcu do przywódców państw G20 proponując, by przyznać Unii Afrykańskiej pełne, stałe członkostwo w organizacji na nadchodzącym szczycie w New Delhi.

Obecnie G20 składa się z 19 państw i Unii Europejskiej. Podmioty wchodzące w skład tej organizacji wytwarzają 85 proc. globalnego PKB i są zamieszkiwane przez 2/3 mieszkańców Ziemi.

Poparcie dla włączenia Unii Afrykańskiej w skład G20 wyrażały publicznie - oprócz Indii - także Niemcy, RPA, Brazylia, Kanada.

Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa
Dyplomacja
Król Karol III przyjedzie do Polski. Pierwsza wizyta w Auschwitz-Birkenau
Dyplomacja
Jest projekt porozumienia ws. końca wojny w Strefie Gazy. Przełom?
Dyplomacja
Wiceszef MSZ Andrzej Szejna: Andrzej Duda zachował się jak Wojciech Szczęsny