Korea Płn. ostrzega Japonię przed zbrojeniami. "Nowa polityka agresji"

Korea Północna potępiła we wtorek plany rozbudowy Sił Samoobrony Japonii ogłoszone przez rząd w Tokio, w ramach nowej strategii bezpieczeństwa. MSZ Korei Północnej zapowiada, że Pjongjang, poprzez "praktyczne działania", zademonstruje Tokio swoje zaniepokojenie i niezadowolenie z działań rządu Fumio Kishidy.

Publikacja: 20.12.2022 05:21

Fumio Kishida

Fumio Kishida

Foto: AFP

arb

W ciągu pięciu lat Japonia wyda na obronność 320 mld dolarów - wynika z planu przedstawionego w ubiegłym piątek przez japoński rząd. To największy wzrost wydatków na armię w powojennej historii Japonii.

Do kwestii tej odniósł się rzecznik MSZ Korei Północnej, cytowany przez północnokoreańskie media państwowe. Z jego słów wynika, że Korea Północna zamierza pokazać Tokio, jak bardzo niebezpieczna jest nowa polityka bezpieczeństwa realizowana przez rząd Fumio Kishidy.

Czytaj więcej

Japonia się zbroi. Tylko Chiny i USA będą wydawać więcej na armię

Rzecznik północnokoreańskiego MSZ mówił, że nowa strategia bezpieczeństwa Japonii oznacza sformalizowanie "nowej polityki agresji", która doprowadzi do fundamentalnych zmian w środowisku bezpieczeństwa Azji wschodniej.

Rzecznik skrytykował przy tym USA za "wychwalanie i podżeganie Japonii do ponownych zbrojeń". Mówił też, że Waszyngton nie ma prawa kwestionować działań Pjongjangu na rzecz wzmocnienia obrony Korei Północnej.

Gdy nasze prawo do przetrwania i rozwoju jest zagrożone, dlaczego mielibyśmy się bać sankcji?

Kim Jo Dzong, siostra Kim Dzong Una

- Będziemy nadal demonstrować, poprzez praktyczne działania, jak bardzo jesteśmy zaniepokojeni i niezadowoleni z niesprawiedliwych i chciwych prób Japonii mających na celu realizację ich ambicji - podsumował.

Tymczasem Kim Jo Dzong, siostra rządzącego Koreą Północną Kim Dzong Una, określiła starania Pjongjangu mające na celu pozyskanie nowego satelity szpiegowskiego mianem "priorytetu bezpośrednio związanego z bezpieczeństwem" państwa i dodała, że Korei Północnej nie powstrzymają przed tym żadne dodatkowe sankcje.

- Korea Południowa będzie wzywać do (...) nałożenia na nas dodatkowych sankcji - powiedziała Kim Jo Dzong po tym, jak w czasie testów w ramach prac nad satelitą szpiegowskim Korea Północna wykonała zdjęcie satelitarne Seulu.

- Ale gdy nasze prawo do przetrwania i rozwoju jest zagrożone, dlaczego mielibyśmy się bać sankcji... i dlaczego mielibyśmy się zatrzymać? - pytała.

Dyplomacja
Andrzej Duda po spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim. Polski prezydent wierzy w Ukrainę w NATO
Dyplomacja
Reuters łączy wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Polsce z rzezią wołyńską
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski w Polsce. Spotka się z Donaldem Tuskiem
Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego